BRATISLAVA. Od začiatku budúceho roka už rodičia nebudú mať nárok na pandemický rodičovský príspevok.
Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu schválila vláda. Dôvody na poskytovanie tejto pandemickej dávky podľa ministerstva práce a sociálnych vecí už pominuli.
Pandemický rodičovský príspevok vláda zaviedla na začiatku pandémie ešte v apríli minulého roka s cieľom podporiť rodiny, ktoré by sa po zániku nároku na rodičovský príspevok ocitli vo finančnej tiesni.
V čase krízovej situácie totiž nemali možnosť zabezpečiť si príjem, keďže boli zatvorené prevádzky, vrátane veľkých fabrík, ako aj predškolské a školské zariadenia.
„Aktuálne sú predškolské zariadenia otvorené, resp. zatvárajú sa iba regionálne, zabezpečenie starostlivosti o dieťa tak nie je prekážkou v hľadaní si zamestnania," uviedlo ministerstvo práce.
Upozorňuje aj na pokles miery nezamestnanosti na Slovensku za posledných šesť mesiacov z aprílových 8 percent na októbrových 6,79 percenta.
Rodičia dostanú túto pandemickú dávku poslednýkrát za december tohto roka, úrady práce tak dávku naposledy vyplatia v januári budúceho roka.
Pandemický rodičovský príspevok podľa rezortu práce a sociálnych vecí v čase pandémie pomohol približne 24-tisíc rodičom. Úrady práce a sociálnych vecí príspevok do konca októbra tohto roka vyplatili na 25 176 detí v celkovej výške takmer 56,7 milióna eur.
Nárok na pandemický rodičovský príspevok majú do konca tohto roka rodičia, ktorých dieťa dovŕšilo tri roky alebo šesť rokov v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom a títo rodičia nemajú žiadny príjem, prípadne majú nárok na OČR, ktoré je v nižšej sume ako je výška rodičovského príspevku.
Z rokovania vlády:
- Slovensko podporí rekonštrukciu laboratórií jadrových aplikácií Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu v rakúskom Seibersdorfe.
- Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spoločne s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou vypracujú právnu analýzu k téme povinného očkovania, ako aj pre prípad finančnej účasti na liečbe ochorenia Covid-19 u nezaočkovaných ľudí.
- Ministerstvo zdravotníctva nakúpi spolu 65-tisíc dávok monoklonálnych protilátok pre pacientov s ochorením Covid-19. Za dve liečivá zaplatí celkovo viac ako 55 miliónov eur.
- Prioritou je výrazné zníženie hustoty (denzity) diviačej zveri, predovšetkým v rizikových oblastiach nachádzajúcich sa medzi africkým morom postihnutou oblasťou a oblasťou, kde výskyt doposiaľ zaznamenaný nebol.
- Národný program kvality na roky 2022 až 2026 nadviaže na výsledky predchádzajúcich programov.
- Ministerstvo vnútra poskytne obyvateľom obce Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica, ktorých v máji postihla ničivá povodeň, jednorazovú finančnú výpomoc vo výške 251 705 eur.
- Štát môže od januára budúceho roka výraznejšie podporovať súkromné investície do priemyslu.
- Hlavným cieľom bytovej politiky štátu je zvyšovanie celkovej úrovne bývania tak, aby bolo pre obyvateľstvo dostupné a aby si každá domácnosť mohla zabezpečiť primerané bývanie.
- Vedúci predstavitelia Dopravného úradu a Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb si finančne prilepšia. Vláda im odsúhlasila niekoľkotisícové odmeny na návrh ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala za kvalitné plnenie služobných úloh, ako aj za splnenie mimoriadnych a významných služobných úloh.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Lockdown a opatrenia na Slovensku
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať pri pozitívnom teste na Covid-19?