Oživenie ekonomiky, stopka pre plynovod Nord Stream 2 či prázdne zásobníky plynu sa podpisujú pod rast jeho cien na európskych burzách. Podniky či dodávatelia tepla, ktorí s dodávateľmi nestihli podpísať zmluvy ešte v lete, tak musia rátať s vyššími nákladmi.
Dvojnásobne vyššie zálohové platby za kúrenie už zastihli aj niektoré slovenské domácnosti. INDEXU sa ozvala čitateľka Jana Tekelová, ktorá spolu s 89-ročným otcom býva v trojizbovom byte v obci Hodruša-Hámre.
Začiatkom decembra správca ich bytového domu, ktorým je Stavebné bytové družstvo Žiar nad Hronom, oznámilo cenu za kúrenie na budúci rok. Oproti súčasnosti je vyššia o sto percent.

„Náklady na kúrenie v našom 56-ročnom činžiaku sa bežne pohybovali okolo 67 eur na mesiac, od januára máme platiť 129 eur. Pri plnom výkone všetkých štyroch radiátorov pritom máme v byte nie viac ako 20 stupňov, čiže v žiadnom prípade neprekurujeme,“ vysvetľuje Jana Tekelová. Podobne sú na tom podľa nej aj ostatné byty.
Jej otcovi tak výdavky na bývanie po novom vezmú vyše 50 percent dôchodku. „Ako je niečo také možné, keď vláda niekoľkokrát avizovala zvýšenie platby za plyn o maximálne deväť až 20 eur na mesiac?“ pýta sa.
V článku sa dočítate
- Ceny idú hore, o stopercentnom zvýšení sa však nehovorilo. Prečo majú domácnosti také vysoké faktúry?
- Majú sa na podobne vysoké účty pripraviť všetci?
- Aké možnosti majú tieto domácnosti a čo s tým chce robiť vláda?
Kúria vo vlastnej kotolni
Dodávateľom tepla pre bytovku, v ktorej Jana Tekelová býva, bola v minulosti továreň Sandrik. Po revolúcii prešla privatizáciou a neskôr zanikla. Keďže obec Hodruša-Hámre nemá vlastnú tepláreň, každý bytový dom si pred niekoľkými rokmi zriadil vlastnú plynovú kotolňu.