BRATISLAVA. Výdavky spotrebiteľov podporené nahromadenými úsporami by v roku 2022 mohli posilniť globálny hospodársky rast o tri percentuálne body.
Úspory domácností sa totiž v roku 2021 takmer zdvojnásobili. To, ako rýchlo, alebo naopak opatrne budú spotrebitelia svoje úspory utrácať, ovplyvní hospodársky vývoj na celom svete.
Informoval o tom Inštitút ekonomických štúdií spoločnosti Mastercard.
Obrat po 27 rokoch
Po rekordných 27 rokoch, keď sa výdavky domácností presúvali od tovaru k službám, nastal v tomto trende obrat.
Pandémia viedla podľa Mastercardu k nárastu výdavkov za tovar z 39 percent na dosiahnuté maximum vo výške 47 percent.
Takýto obrat nielen rozvíril vody v segmente služieb, ale tiež viedol k značnému náporu na dodávateľské reťazce.
„V čase, keď už domácnosti pomaly nemajú nové veci kam ukladať, predpokladáme návrat k obvyklému pomeru výdavkov medzi oboma kategóriami. Očakáva sa, že sa v roku 2022 začnú opäť výraznejšie otvárať hranice a služby sa tak znovu stanú nielen dostupnejšími, ale aj žiadanejšími,“ informuje spoločnosť.
Približne 20 percent objemu maloobchodu, ktorý sa s pandémiou presunul do online sveta, už v ňom podľa Mastercardu zostane.
Oživenie cestovného ruchu
S postupným otváraním hraníc pokračuje oživenie cestovného ruchu. V roku 2022 sa očakáva rast objemu letov na stredné a dlhé vzdialenosti. Oživenie cestovného ruchu bolo v roku 2021 jasne viditeľné ako na cestách, tak v odletových halách.
Jeho pokračovanie však závisí na úspešnom zvládaní nových variantov vírusu, ktoré môžu viesť k obnove zákazu cestovania.
Aj naďalej existujú riziká, ktoré dokážu globálnu ekonomiku poškodiť. Najvýznamnejšou bezprostrednou hrozbou sú nové varianty koronavírusu.
Existuje však podľa Mastercardu zhruba desiatka ďalších rizík, ktoré sa môžu hospodárskemu oživeniu postaviť do cesty.
Patrí sem napríklad náhla rekalibrácia cien nehnuteľností, ktoré za posledné dva roky vzrástli o 66 percent, rast ceny ropy, finančné otrasy v rozvinutých ekonomikách alebo colné vojny v medzinárodnom obchode.