BRATISLAVA. Vláda na svojom stredajšom rokovaní odobrila návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) opätovne oživiť opatrenie 3B v rámci schémy štátnej pandemickej pomoci.
Opatrenie, ktoré prispieva zamestnávateľom na platy zamestnancov na základe poklesu tržieb, bude platiť pre firmy, ktoré zamestnávajú najviac 49 zamestnancov v pracovnom pomere a ktorí majú najmenej 40-percentný pokles tržieb. Rezort práce vyčíslil dodatočné náklady na viac než 24 miliónov eur.
Pomoc pre malé firmy
Ministerstvo vo vlastnom materiáli spresnilo, že do celkového počtu zamestnancov (firma ich môže mať maximálne 49) sa na tento účel započítavajú zamestnanci v pracovnom pomere bez ohľadu na rozsah úväzku.
"Výška príspevku je určená ako 80 % celkovej ceny práce zamestnanca v príslušnom mesiaci," napísali v materiáli.
Pravidlá vyplácania pomoci sú nastavené tak, že ak má firma pokles tržieb od 40 do 59,99 %, dostane na zamestnanca maximálne 450 eur, ak od 60 do 79,99 %, tak dostane najviac 630 eur na zamestnanca a ak má spoločnosť viac než 80-percentný pokles tržieb (vrátane), na zamestnanca môže dostať najviac 810 eur.
"Potrebné zvýšenie o 24 120 165,73 eura zohľadňuje očakávané dodatočné výdavky potrebné na vyplácanie pomoci cez opatrenie 3B za december 2021 podľa navrhovanej schémy, ako aj očakávaný presun určitej časti prijímateľov z opatrenia 3A na opatrenie 3B," vysvetlil rezort v materiáli.
Posunuli splatnosť odvodov
Časti samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) a zamestnávateľov sa opäť posunie splatnosť poistného na sociálne poistenie. Ide o sociálne odvody za december tohto roka, ktoré budú po novom splatné do 31. decembra 2024.
Týka sa to tých zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 percent a viac. V stredu o tom rozhodla vláda.
„Materiál vláda schválila s pripomienkou, že obdobný odklad odvodov bude aj v januári budúceho roka," uviedlo v tlačovej správe ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Odklad platenia poistného sa týka aj platenia povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu zaradenú do kategórie 3 alebo 4.
Vláda rokovala aj o:
- Kabinet schválil s pripomienkami systém implementácie Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Ide o súhrn spoločných pravidiel, postupov a činností, ktoré sa uplatňujú pri vykonávaní plánu obnovy.
- Slovensko bude mať Radu vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu. Tá by mala zabezpečovať hodnotenie materiálov predkladaných na rokovanie vlády z hľadiska ich vplyvu na konkurencieschopnosť a produktivitu podnikateľských subjektov, zodpovedať za politiku lepšej regulácie a dohliadať na znižovanie regulačnej záťaže.
- Vláda schválila Víziu spoločných postupov pri budovaní moderného pôdohospodárstva v horizonte roku 2035. Cieľom vízie je prechod k efektívnemu a konkurencieschopnému pôdohospodárstvu založenému na ekologicky prijateľných riešeniach.
- Implementácia európskych štrukturálnych a investičných fondov v rámci programového obdobia 2014 až 2020 bola v novembri podpriemerná. Kontrahovanie finančných prostriedkov v predošlom mesiaci dosiahlo zhruba 349 mil. eur, pre splnenie odporúčaného plánu do konca tohto roka by tak bolo potrebné ešte zazmluvniť 1,04 mld. eur. Čerpanie bolo vo výške 165 mil. eur, čo znamená, že pre naplnenie plánu na tento rok by bolo nutné ešte využiť 1,5 mld. eur. Vyplýva to z informácie o stave implementácie eurofondov k 30. novembru a o pokroku za november, materiál ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vláda v stredu vzala na vedomie.
Vláda vzala na vedomie novembrovú správu Národnej banky Slovenska (NBS) o finančnej stabilite Slovenska. Finančný sektor podľa NBS pandémiu zatiaľ zvládal, vo viacerých smeroch je dokonca silnejší. Správa ukazuje, že počas pandémie je finančný sektor schopný pokračovať vo financovaní ekonomiky a finančná stabilita nebola narušená. Vďaka zodpovednosti bánk vyšiel z krízy dokonca kapitálovo posilnený.