Inflácia dosiahne vrchol začiatkom budúceho roka a postará sa o to aj zvýšenie regulovaných cien elektriny a plynu. V ďalších mesiacoch by už mal rast spotrebiteľských cien tovarov a služieb spomaľovať.
Aj o spomalenie inflácie sa sčasti pričinia energie, keďže sa očakáva ich zlacňovanie. Z dlhodobého hľadiska však už elektrina nebude nikdy taká lacná ako v roku 2020.
„Nastupujú trendy, ktoré tomu zabránia. Je to elektrifikácia vozového parku či zmeny v štruktúre zdrojov elektriny, ktoré budú drahšie a bude ich menej. Za energie budeme platiť viac, preto sa zmení aj kompozícia spotrebného koša, na ktorú si budeme musieť zvyknúť," upozorňuje v rozhovore pre INDEX hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko ŠTEFANIDES.
Slovensko je nad priemerom eurozóny
- Medziročná inflácia v eurozóne v novembri dosiahla 4,9 percenta. Na 20-ročné maximum ju potiahlo najmä zdražovanie energií.
- Inflácia na Slovensku bola v novembri na úrovni 5,6 percenta (medziročne), čo je viac ako priemer eurozóny či Európskej únie.
- Národná banka Slovenska (NBS) tvrdí, že zdražovanie sa ešte nekončí. Vrcholiť by malo na začiatku roka 2022, keď sa vyšplhá na úroveň siedmich percent. V priemere za celý rok by mala dosiahnuť 5,7 percenta.
Je niečo, čo v poslednom čase nezdražovalo?
Inflácia sa týka prakticky všetkého. Podľa dát Štatistického úradu v tomto roku najmenej rástli ceny v sektore zdravotníctva a oblečenia s obuvou. Naopak, najvýraznejšie rástli ceny energií a v doprave.
Inflácia sa netýka len Slovenska. Medziročná inflácia v eurozóne v novembri podľa Eurostatu stúpla na 4,9 percenta a dostala sa na najvyššiu hodnotu od zavedenia eura pred dvadsiatimi rokmi.
Ak by sme infláciu očistili od rastu cien energií, bola by na polovičnej úrovni okolo 2,5 percenta.
Nebyť rastu cien energií, o probléme inflácie by sme teda ani nehovorili?
Áno, pretože súčasná inflácia je viac-menej ťahaná energiami. To znamená rastom cien ropy, následne drahšími pohonnými látkami, zdražuje zemný plyn, elektrina či chemikálie. Inflácia v eurozóne je privezená zo zahraničia a nepredstavuje problém jadrovej inflácie, ktorá by bola vyvolaná rastúcim domácim dopytom.
V rozhovore sa ďalej dočítate:
- Prečo súčasná inflácia ťahaná drahšími energiami vytvára pre domácnosti nový problém?
- Prečo v prostredí vysokých cien nezasiahne Európska centrálna banka (ECB) a nezvýši úrokové sadzby, ktoré by mohli infláciu skrotiť?
- Klesli Slovákom reálne mzdy?
- Prečo sme od finančnej krízy v roku 2008 mali problém s nízkou infláciou, keď sadzby ECB boli dlhé roky na nule? Je centrálna banka bezzubá?
Môžeme predpokladať, že keď sa v roku 2022 zmiernia ceny zemného plynu či znížia ceny ropy, klesne aj celková inflácia?