BRATISLAVA. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora s veľkým rozhorčením prijala informácie, akým spôsobom bola vypísaná podpora a následne priznaná výška honoráru pre niektorých chovateľov ošípaných.
Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, v súvislosti s utorkovými (28. 12.) vyjadreniami opozičnej mimoparlamentnej strany Hlas o podpore chovu ošípaných firme, v ktorej ako konateľ pôsobil štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva Milan Kyseľ.
Komora nevedela o dotazníku
Pripomenula, že od 22. novembra do 1. decembra mohli chovatelia ošípaných vyplniť dotazník Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, na základe ktorého mohli dostať finančnú podporu na zmiernenie následkov afrického moru ošípaných v roku 2021. Celkovo boli prerozdelené 2 milióny eur.
Zdôraznila, že Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora o pripravovanom dotazníku nemala žiadne informácie.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR túto formu podpory so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, ako s najväčšou agropotravinárskou samosprávou v SR, nijako nekonzultovalo.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa o nej dozvedela až na konci roka, a to z médií a od chovateľov ošípaných, uvidela komora.
Zvláštne nastavený spôsob výpočtu odmeny
Podčiarkla, že spôsob zverejnenia, krátkosť času na vyplnenie dotazníka, zvláštne nastavený spôsob výpočtu odmeny a aj samotná výška odmeny za vyplnenie dotazníka pre niektorých chovateľov ošípaných je v období vysokých nárokov na transparentnosť pri prideľovaní podpôr v poľnohospodárstve obzvlášť zarážajúca.
"Ešte ani nedoznela posledná veľká kauza korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre a už sa nám tu vytvárajú nové cestičky a spôsoby na iné, veľmi zarážajúce a podozrivé praktiky," uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.
Hovorkyňa poznamenala, že chovateľom ošípaných je aj podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček.
Podľa neho v tak kritickom období, keď pre africký mor ošípaných sú chovatelia povinní likvidovať tisícky zvierat z postihnutých už aj veľkých profesionálnych chovov, je základ, aby o dvojmiliónovej podpore vedeli všetci chovatelia.
Ministerstvo musí zdôvodňovať
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podľa Holéciovej dôrazne žiada vedenie ministerstva pôdohospodárstva o vysvetlenie celého pozadia podpory pre chovateľov ošípaných. Medializované informácie totiž naznačujú, že výzva mohla byť na mieru ušitá práve pre vybraný okruh chovateľov.
Podľa výkonného podpredsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andreja Gajdoša je nevyhnutné aj to, aby ministerstvo pôdohospodárstva adekvátne zdôvodnilo rozdiely vo výške podpory pre jednotlivých chovateľov ošípaných.
Jeden chovateľ dostal 4500 eur na jednu ošípanú a iný chovateľ len necelých 40 eur, pričom obaja chovajú zvieratá v rizikovej oblasti výskytu afrického moru ošípaných.
Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa Hlasu, v utorok 28. decembra informovala, že podľa medializovaných informácií ministerstva pôdohospodárstva vyplatilo firme Rimanec, v ktorej pôsobil až do júna 2021 ako konateľ práve Milan Kyseľ, rekordných 4 500 eur na ošípanú. Na dotácie upozornil portál poľnoinfo.sk.
Odbor komunikácie MPRV SR v reakcii na vyjadrenia strany Hlas uviedlo, že agrominister Samuel Vlčan (nominant OĽANO) už dal preveriť, či podpora firme Rimanec, v ktorej pôsobil štátny tajomník Milan Kyseľ, bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok. Podpora pre chovateľov ošípaných bola podľa ministerstva pomoc smerovaná na farmu, nie na kusy chovaných ošípaných.
"Podpora bola vypočítaná automaticky na základe vzorca, ktorý sme pripravili v spolupráci s NPPC tak, aby bola odbúraná možnosť subjektívne vstupovať do rozhodovania o výške podpory," priblížil agrorezort.