SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Víno vyrábajú v horách od roku 1904, vo februári je všetko rezervované

Ľudia si objednávajú víno aj 60 rokov.

Vinárstvo Kozlović (Zdroj: Archív Kozlović)

Máloktorý laik pri predstave kvalitného vína zablúdi v myšlienkach na Istriu. Práve tento polostrov je však domovom jednej z najkvalitnejších odrôd hrozna s typickou ovocno-kvetinovou vôňou a zlatožltou farbou.

Istrijskú malváziu, ktorú možno vo fľaši skladovať aj viac ako desať rokov, len na chorvátskej strane polostrova pestuje viac ako 130 producentov vína. Dohromady jej sadenice zaberajú tritisíc hektárov úrodnej vápencovo-hlinitej pôdy.

Vyše 25 hektárov viníc tejto špeciálnej odrody obhospodaruje v poradí už štvrtá generácia vinárskej rodiny Kozlovićovcov. Pestujú ich v hornatej oblasti Santa Lucia blízko mesta Buje, kde takmer neustále svieti slnko a je nízka vlhkosť.

„Aj preto sa nám takmer každý rok darí vyrobiť malváziu najvyššej kvality,“ tvrdí spolumajiteľka vinárstva Antonella Kozlović. Zhodou okolností práve v deň našej návštevy spolu s manželom Gianfrancom a zamestnancami rodinnej firmy oberá posledné, najsladšie a zároveň najkvalitnejšie strapce.

Z nich po deväťmesačnom zrení v dubových sudoch vznikne jedno z najraritnejších a najkvalitnejších vín v ponuke rodinného vinárstva Santa Lucia Malvazija po mojen.

Všetci rátali s tým, že oberačka potrvá do neskorej noci. „Nie vždy máme také skvelé podmienky a môžeme tie najlepšie strapce nechať na koreni o dva či tri týždne dlhšie ako zvyšok. Príroda je nevyspytateľná, niekedy sa dá zariskovať, inokedy musíme hrať na istotu,“ vysvetľuje Antonella.

Článok nájdete vo februárovom čísle magazínu INDEX. Už v predaji.Článok nájdete vo februárovom čísle magazínu INDEX. Už v predaji. (zdroj: Maňo Štrauch)

Výsledok investície uvidia až po rokoch

Výrobe vína sa rodina venuje od roku 1904. Hoci na začiatku Gianfrancov prastarý otec Antonio Kozlović vlastnil len hektár viniča a malý dom v skale v údolí Valle Momjan neďaleko prameňa Argilla.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Moskovské Červené námestie.

Hrozí mu najprudší ekonomický pokles od rozpadu ZSSR.


8 h
Minister financií Igor Matovič po schválení viacerých jeho opatrení na vláde.

Odborníci kritizujú schvaľovanie aj obsah protiinflačného balíka.


8 h

Miera nezamestnanosti išla nadol vo všetkých krajoch na Slovensku.


SITA 12 h
Ilustračná fotografia.

Faktúra bola zaplatená v utorok.


16 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu