SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Ako sa z právnika stal pán slovenského liehu. Príbeh Jána Sabola

Sabol vybudoval úspešné impérium.

Ak kupujete slovenské minerálky alebo slovenský alkohol, vaše peniaze s veľkou pravdepodobnosťou končia v portfóliu jedného z najbohatších Slovákov. Volá sa Ján Sabol a za uplynulé dve desaťročia sa vypracoval medzi najvplyvnejších podnikateľov na Slovensku.

Jeho biznisový príbeh je vo viacerých dejstvách prepletený s politikou, politikmi a politickými stranami, nevyhýbali sa mu ani kauzy. Vyštudovaný právnik sa vedel obracať nielen v biznise, ale aj zákulisí.

Aj vďaka tomu vybudoval impérium, ktoré sa v súčasnosti zastrešuje firmy podnikajúce v logistike, energetike, potravinárstve aj poľnohospodárstve. Životnú cestu Jána Sabola opisujeme v ďalšej časti seriálu Oligarchovia.

Článok nájdete vo februárovom vydaní mesačníka INDEX. Práve v predaji.Článok nájdete vo februárovom vydaní mesačníka INDEX. Práve v predaji. (zdroj: INDEX)

Od začiatku bol blízko štátu

Hoci v súčasnosti je Ján Sabol známy ako podnikateľ, jeho kariérna dráha sa začínala inak. Po páde režimu spolu s ďalšími kamarátmi zo školských čias založil právnickú kanceláriu AZ Consult. Okrem Sabola za ňou stáli Radovan Horecký, Mikuláš Trstenský a Ján Ondruš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

AZ Consult sa neskôr premenovala na G. Lehnert, čo bol odkaz na Sabolovho starého otca, ktorý bol taktiež právnikom. Sabol a spol. sa špecializovali na firemných klientov, domácich i zahraničných. Sabolovou výhodou bolo, že sa dobre vyznal v legislatívnom prostredí.

Niet divu - sám sa podieľal na jeho príprave. „V Prahe som bol v pracovných komisiách vytvárajúcich prvé zákony, ktoré u nás spúšťali kapitalizmus,“ spomínal v roku 2011 v rozhovore pre Trend.

Právne poradenstvo malo podľa neho zmysel nielen pre firemných zákazníkoch, ale aj štátne organizácie. Medzi klientov Sabolovej právnickej kancelárie sa tak pomerne rýchlo zaradili aj ministerstvá a ďalšie štátne inštitúcie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Lukáš Kovanda

Sankcie účinkujú, ich efekt sa dostaví v dlhodobejšom horizonte, tvrdí ekonóm Kovanda.


11 h
Ilustračné foto.

Príčinou je pokračujúce zdražovanie plynu.


TASR 13 h
Budova čínskej centrálnej banky v Pekingu.

Rozhodnutie banky naznačuje, že Peking na čas odložil obavy z vysokej zadlženosti ekonomiky, aby odvrátil jej pokles.


SITA 17 h
Peedseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák.

Hlivák kandidovať nebude zo zdravotných dôvodov, venovať sa chce opäť advokácií.


TASR 17 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu