BRATISLAVA. Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by mohli v nasledujúcich dňoch mierne vzrásť. Na základe vývoja cien ropy na trhoch to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.
Analytička očakáva, že v nadchádzajúcich týždňoch bude mať na ropný trh dopad hlavne to, ako sa bude ďalej vyvíjať situácia okolo variantu omikron a jeho dopadu na dopyt po rope.
„Trhy sa zatiaľ prikláňajú k názoru, že dopyt po rope bude rásť, čo tlačí jej cenu nahor,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.
Oproti minulému roku sú ceny výrazne vyššie
Situácia na našich pumpách sa v závere minulého roka upokojila a ceny benzínu najprv klesli a následne sa zastabilizovali. V takomto duchu sa nesie aj úvod nového roka.
V prvom tohtoročnom týždni sa ceny 95 aj 98-oktánového benzínu medziročne takmer nezmenili. Prvý menovaný dosiahol priemernú cenu 1,462 eura za liter a ceny 98-oktánového benzínu úroveň 1,657 eura za liter. Ceny nafty zotrvali v prvom tohtoročnom týždni taktiež v podstate bez zmeny, na úrovni 1,366 eura za liter.
Za benzín aj naftu si ale oproti úvodu minulého roka výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 22 percent ako vlani a benzín 98 o 20 percent. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 28 percent drahšia ako vlani.
Dopyt po rope omikron zrejme nezníži
Ceny ropy Brent na svetovom trhu od konca decembra postupne rastú a v rovnakom trende pokračujú aj v úvodnom mesiaci nového roka. Počas prvého tohtoročného týždňa sa ropa hýbala v rozpätí 79 až 82 amerických dolárov za barel a minulý týždeň dokonca prekročila 85 dolárovú hranicu.
Ropu podporujú podľa analytičky hlavne trhové očakávania, že nový variant omikron nezníži globálny dopyt po čiernom zlate.
„Okrem toho, kartel OPEC+ zvyšuje svoju produkciu pomalšie v porovnaní s dohodou, a to pre nedostatok kapacít v niektorých krajinách. Naopak, tlmiaco na ceny ropy môžu v nasledujúcich dňoch pôsobiť vyhlásenia Číny, že plánuje uvoľniť časť svojich strategických rezerv s cieľom znížiť ceny,“ uzavrela Glasová.