SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Si boss alebo Boh? Nahrávka hovorí o delení úplatkov v štátnych lesoch

Ľudia, ktorí mali pochybiť, naďalej pracujú na vedúcich pozíciách.

Riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Köszeghy a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.Riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Köszeghy a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. (Zdroj: MPRV SR)

Štátne Lesy v posledných týždňoch čelia otázkam o sporných personálnych nomináciách. Na vedúce pozície sa vracajú viacerí ľudia z éry SNS. Jedným z nich je Jozef Staško, na ktorého prešľapy koncom roka upozornila Nadácia Zastavme korupciu. Šéf Lesov SR Tibor Köszeghy si za svojimi nomináciami stojí. Podozrenia ale pribúdajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Všetky články Nadácie Zastavme korupciu na INDEXE nájdete po kliknutí na logo.. Všetky články Nadácie Zastavme korupciu na INDEXE nájdete po kliknutí na logo..

Nadácia má k dispozícii nahrávku z roku 2017, ktorej prepis nedávno zverejnil poľnohospodár Patrik Magdoško vo svojom blogu. Zachytávať má rozhovor medzi jedným z bývalých šéfov lesných podnikov Jozefom Staškom a lesníkom. Vykresľuje, ako malo fungovať delenie úplatkov v Lesoch SR za éry SNS. Autenticita nahrávky nie je potvrdená. V lesníckych kruhoch na východe sa o nej vraj vie už niekoľko rokov. Na prokuratúru sa však dostala až koncom minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Staško pôsobil ako riaditeľ odštepného závodu Sobrance opakovane. Bol ním počas vlády Smeru, bol odvolaný pre podpísanie zmlúv so svojou manželkou. V novembri 2021 sa však do funkcie vrátil, keď mu dôveru vyjadril nový riaditeľ Lesov Tibor Köszeghy. Predtým bez uvedenia dôvodu odvolal bývalú riaditeľku, ktorá vzišla z výberového konania.

Po medializovaných pochybnostiach spojených so Staškom a reorganizácii ho na pozícii riaditeľa od januára vystriedal Jozef Sisák, jeho doterajšia pravá ruka. Staško však zostal v manažérskej pozícii, stal sa vedúcim obchodného úseku.

Musím hore odniesť peniaze

Na nahrávke z roku 2017 sa hlas podobný Staškovi rozčuľuje nad konaním Mariána Sejnu. Ten ho vystriedal na pozícii riaditeľa po kauze zmlúv. Marián Sejna sa podľa nahrávky mal v deň, kedy závod zaplatil faktúru súkromnej firme, stretnúť s jej konateľom. Na stretnutí mu mal konateľ odovzdať províziu, ale Sejna si mal podľa tvrdení na nahrávke vypýtať viac.

SkryťVypnúť reklamu

Hlas, ktorý má patriť Staškovi, to opisuje nasledovne: „Išiel za XY v deň, ako bola zaplatená faktúra. Zavolal, že na obed chcú ísť. Išli na obed, XY samozrejme mu dal, čo mu mal dať a on mu volá za 5 minút, že ale to málo.“

Sejna mal podľa nahrávky argumentovať tým, že časť provízie musí odovzdať nadriadeným. Údajný Staškov hlas následne tvrdí, že si u Jaroslava Regeca, vtedajšieho nadriadeného, overoval, či sa niečo zmenilo na predtým dohodnutých podmienkach. Tie boli také, že vedenie Lesov SR riešilo svoje zákazky a do hospodárenia jednotlivých závodov, ktoré pod neho spadajú sa nestaralo.

„Ja mu hovorím ale Marián Ty si čo? Ty si nejaký boss? Boh? Alebo čo? Veď ja viem čo sa patrí, komu čo sa, tak ako vždy. Veď to málo. Takže, má on mne tak ruky bozkávať, a chodí a pýta a vydiera každého. A len preto, že povie, že musí dávať hore. Pýtal som sa na rozum Jara. Tak, že všetko platí, podmienky ako sme sa dohodli. Podmienky boli také, čo sa na závode robí, je na závode. Lebo podnik má miliónové akcie teraz obstarať. My tu za päť tisíc stavby staviame. A on bude hovoriť ľuďom, že on musí hore odniesť peniaze. A nemá jednu jedinú zásluhu na tam, kde je,“ rozčuľuje sa hlas na nahrávke.

SkryťVypnúť reklamu

Sejna odmieta tvrdenia o ňom, ktoré zazneli na nahrávke. K veci sa viac vyjadrovať nechcel, lebo podpísal mlčanlivosť s Lesmi SR. Jozef Staško sa v odpovedi vyjadril k nahrávke nasledovne: „Ak vôbec existuje nejaká "nahrávka", tak je nelegálna a jej interpretácia pánom Magdoškom je absolútne účelová !!!“ Dodal, že ďalšie odpovede pošle po porade so zamestnávateľom a právnikmi.

Lesom sme v súvislosti s nahrávkou položili viacero otázok. Odpovedali stručne: „LESY SR, š. p., generálne riaditeľstvo, nedisponuje údajným záznamom rozhovoru p. Staška.“

Jaroslav Regec, u ktorého si mal Staško overovať podmienky rozdeľovania peňazí pôsobil ako nominant SNS na pozícii generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva. So Staškom majú blízky vzťah. Boli spolužiaci a pôsobili spolu aj v dozornej rade štátneho podniku Lesopoľnohospodársky majetok Ulič. Dnes sa Regec objavuje pri vyšetrovaní korupcie pod Gabrielou Matečnou. Jaroslava Regeca sme kontaktovali, aby sme získali jeho stanovisko. Nereagoval.

SkryťVypnúť reklamu

Kradol syn drevo?

Na spomínanej nahrávke sa ďalej rozoberá krádež dreva, ktoré patrí Lesom SR. Z približne 150 vyťažených kubíkov malo zmiznúť asi 15. Čo predstavuje takmer jeden kamión. Lesník na nahrávke hovorí, že drevo mal vziať „Ďoďo“. Na to údajný Staškov hlas reaguje, aby také veci nehovoril do telefónu, lebo vraj môže byť odpočúvaný. Neskôr sa dozvedáme, že Ďoďo je jeho syn.

Hlas podobný Staškovmu ďalej vysvetľuje, že chcel synovi pomôcť. Ten mal objednaný kamión na odvoz dreva. Aby nemusel ísť do lesa ťažiť drevo, mal si vziať zo štátneho. „Ja som raz za život chcel synovi pomôcť, preto lebo som ho nechcel pustiť do lesa aby sa niekde nestrepal po tom nečase a mal objednaný maďarský kamión. Raz za život. Na všetko ostatné mám papiere. Dobre vieš. Takže hovorím ti, dávaj pozor aj na to čo hovoríš do telefónu. Správca v pohode je všetko. Všetko funguje. Drevo nechýba. Keď, tak tri kmene môžu chýbať,“ dohovára lesníkovi.

SkryťVypnúť reklamu

Lesník ďalej na nahrávke hovorí, že ho vo veci krádeže kontaktovala aj polícia. Staško ho ukľudňuje, že nemajú dôkazy. Políciu na prípad upozornil práve vtedajší riaditeľ Marián Sejna.

Na nahrávke ďalej hlas, ktorý má patriť Staškovi hovorí, že Sejnovi ponúkal spoluprácu, ale nedá sa s ním dohodnúť a rady si s ním vraj nevie ani Regec.

Nahrávku mala k dispozícii okresná prokuratúra Michalovce. Odstúpila ju Úradu špeciálnej prokuratúry. Tá ju však vrátila okresnej prokuratúre s tým, že z nej nevyplývajú žiadne konkrétne skutočnosti, pre ktoré by vec mala riešiť. „Z oznámenia a jeho doplnenia nevyplýva podozrenie z možnej trestnej činnosti osoby v postavení verejného činiteľa.“ uvádza napokon okresná prokuratúra.

Vyšetrovaný za krádež bol aj Staškov brat

Podľa informácií Nadácie, bolo začaté trestné stíhanie pre prečin krádeže v inej veci. Prípad sa týkal Staškovho brata Štefana. Ten pôsobí ako vedúci lesnej správy Porúbka, spadajúcej pod odštepný závod Sobrance. Štefan Staško mal svedkovi, ktorý vypovedal na polícii ukázať miesto, kde ho so 4 ďalšími mužmi nechal vypíliť približne 14 kubíkov dreva patriaceho Lesom SR. Za to si od nich podľa výpovede svedka zachytenej v policajnom spise vypýtal 300 eur. Udialo sa to v júli 2020. Polícia neskôr vypílené drevo zaistila a vrátila Lesom SR. Prípad odstúpila v novembri 2020 pobočke NAKA do Košíc. Nadácia sa polície pýtala na aktuálny stav vyšetrovania, odpoveď nedostala.

SkryťVypnúť reklamu

Štefan Staško, ktorý podľa webu Lesov SR aktuálne pracuje ako vedúci Lesnej správy Sobrance, sľúbil, že sa k veci vyjadrí po tom, čo mu to dovolí riaditeľ Lesov Köszeghy. Lesy SR na prípadné vyvodenie zodpovednosti voči svojmu zamestnancovi reagovali s tým, že ukradnuté drevo bolo vrátené a neeviduje ďalšie kroky polície.

Reorganizácia

Lesy SR prešli koncom roka 2021 reorganizáciou. Tá má ušetriť 4,6 mil. eur ročne. Odštepné závody sa zlučovali a z 23 ich ostalo len 12. Počet Lesných správ sa znížil zo 129 na 93. Staškov brat si udržal miesto vedúceho Lesnej správy aj po zlučovaní. O Jozefovi Staškovi sa hovorilo ako o možnom budúcom riaditeľovi OZ Vihorlat. Ten vznikol spojením OZ Sobrance a Vranov nad Topľou a patrí k jednému z najväčších lesných závodov. Po medializácii Staškovych pochybení sa ale riaditeľom zlúčeného závodu stal Jozef Sisák. Staškovi sa ušlo miesto vedúceho obchodného úseku.

SkryťVypnúť reklamu

Ten je Staškov blízky spolupracovník. Predtým pôsobil ako výrobný, neskôr ekonomický námestník. V roku 2017 došlo na jeho pokyn k zámene v expedičnom sklade. Kedy bolo firme vydané drahšie drevo, no vyúčtované lacnejšie. Nezrovnalosti zistila aj vnútropodniková kontrola. Prípadom sa zaoberala aj okresná polícia Michalovce. Podozrenia z krádeže však nakoniec odmietla. „Je síce zrejmé, že došlo k zámene dokladu o pôvode dreva, nebol však preukázaný úmysel konkrétnej osoby zmocniť sa danej veci.“ Prihliadla pritom aj na to, že po zistení skutku boli dodatočne vystavené faktúry, aby všetko sedelo.

Kritika zvnútra aj od exministra

Pre sporné nominácie a údajné korupčné praktiky spísali zamestnanci Lesov SR otvorený list. Trinásť bývalých a súčasných zamestnancov Lesov SR žiadajú odchod Kőszeghyho z čela podniku. Nový šéf čelí aj ďalším problémom v podniku. Naposledy išlo o podpis dlhodobých zmlúv s firmou, ktorá dlží štátu. Minister Samuel Vlčan doteraz nevysvetlil, kto Köszeghyho odporučil na post šéfa Lesov SR.

SkryťVypnúť reklamu

Svojho nástupcu Vlčana, šéfa Lesov a jeho nominácie kritizuje aj Ján Mičovský, ktorý dokonca odišiel z klubu OĽaNO.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (9. 6. 2023)
USD 1.074
AUD 1.606
CZK 23.625
JPY 149.980
CAD 1.434
GBP 0.861
HUF 368.650
PLN 4.479
CHF 0.975
SEK 11.648

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
 2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 3. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 6. Super zábava, super deň
 7. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 8. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 658
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 9 210
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 751
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 814
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 150
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 775
 7. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 280
 8. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 4 257

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 17 398
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 793
 3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 615
 4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 920
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 775
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 327
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 792
 8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 429
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Slovensko môže považovať len za odrazový mostík.


7. jún
Jozef Bíreš, minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, počas tlačovej konferencie na tému Odporúčania vláde na stabilizáciu cien potravín po rokovaniach so stavovskými a štátnymi organizáciami.

Regulácia cien by nebola efektívna vzhľadom na čas, ktorý má úradnícka vláda.


SITA 33m
Zhoda nového premiéra a prezidentky, ktorá skôr pripúšťa výmenu riaditeľa SIS, je príjemná známka kontinuity.

Na výmenu šéfa SIS ho vyzvala Nadácia Zastavme korupciu a niektorí politici.


a 1 ďalší 3 h

Ministerstvo zdravotníctva by malo zabezpečiť súlad pripravovaných projektov.


TASR 1 h

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 17 398
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 793
 3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 615
 4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 920
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 775
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 327
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 792
 8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 429
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu