SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Si boss alebo Boh? Nahrávka hovorí o delení úplatkov v štátnych lesoch

Ľudia, ktorí mali pochybiť, naďalej pracujú na vedúcich pozíciách.

Riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Köszeghy a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.Riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Köszeghy a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. (Zdroj: MPRV SR)

Štátne Lesy v posledných týždňoch čelia otázkam o sporných personálnych nomináciách. Na vedúce pozície sa vracajú viacerí ľudia z éry SNS. Jedným z nich je Jozef Staško, na ktorého prešľapy koncom roka upozornila Nadácia Zastavme korupciu. Šéf Lesov SR Tibor Köszeghy si za svojimi nomináciami stojí. Podozrenia ale pribúdajú.

Všetky články Nadácie Zastavme korupciu na INDEXE nájdete po kliknutí na logo.. Všetky články Nadácie Zastavme korupciu na INDEXE nájdete po kliknutí na logo..

Nadácia má k dispozícii nahrávku z roku 2017, ktorej prepis nedávno zverejnil poľnohospodár Patrik Magdoško vo svojom blogu. Zachytávať má rozhovor medzi jedným z bývalých šéfov lesných podnikov Jozefom Staškom a lesníkom. Vykresľuje, ako malo fungovať delenie úplatkov v Lesoch SR za éry SNS. Autenticita nahrávky nie je potvrdená. V lesníckych kruhoch na východe sa o nej vraj vie už niekoľko rokov. Na prokuratúru sa však dostala až koncom minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Staško pôsobil ako riaditeľ odštepného závodu Sobrance opakovane. Bol ním počas vlády Smeru, bol odvolaný pre podpísanie zmlúv so svojou manželkou. V novembri 2021 sa však do funkcie vrátil, keď mu dôveru vyjadril nový riaditeľ Lesov Tibor Köszeghy. Predtým bez uvedenia dôvodu odvolal bývalú riaditeľku, ktorá vzišla z výberového konania.

Po medializovaných pochybnostiach spojených so Staškom a reorganizácii ho na pozícii riaditeľa od januára vystriedal Jozef Sisák, jeho doterajšia pravá ruka. Staško však zostal v manažérskej pozícii, stal sa vedúcim obchodného úseku.

Musím hore odniesť peniaze

Na nahrávke z roku 2017 sa hlas podobný Staškovi rozčuľuje nad konaním Mariána Sejnu. Ten ho vystriedal na pozícii riaditeľa po kauze zmlúv. Marián Sejna sa podľa nahrávky mal v deň, kedy závod zaplatil faktúru súkromnej firme, stretnúť s jej konateľom. Na stretnutí mu mal konateľ odovzdať províziu, ale Sejna si mal podľa tvrdení na nahrávke vypýtať viac.

SkryťVypnúť reklamu

Hlas, ktorý má patriť Staškovi, to opisuje nasledovne: „Išiel za XY v deň, ako bola zaplatená faktúra. Zavolal, že na obed chcú ísť. Išli na obed, XY samozrejme mu dal, čo mu mal dať a on mu volá za 5 minút, že ale to málo.“

Sejna mal podľa nahrávky argumentovať tým, že časť provízie musí odovzdať nadriadeným. Údajný Staškov hlas následne tvrdí, že si u Jaroslava Regeca, vtedajšieho nadriadeného, overoval, či sa niečo zmenilo na predtým dohodnutých podmienkach. Tie boli také, že vedenie Lesov SR riešilo svoje zákazky a do hospodárenia jednotlivých závodov, ktoré pod neho spadajú sa nestaralo.

„Ja mu hovorím ale Marián Ty si čo? Ty si nejaký boss? Boh? Alebo čo? Veď ja viem čo sa patrí, komu čo sa, tak ako vždy. Veď to málo. Takže, má on mne tak ruky bozkávať, a chodí a pýta a vydiera každého. A len preto, že povie, že musí dávať hore. Pýtal som sa na rozum Jara. Tak, že všetko platí, podmienky ako sme sa dohodli. Podmienky boli také, čo sa na závode robí, je na závode. Lebo podnik má miliónové akcie teraz obstarať. My tu za päť tisíc stavby staviame. A on bude hovoriť ľuďom, že on musí hore odniesť peniaze. A nemá jednu jedinú zásluhu na tam, kde je,“ rozčuľuje sa hlas na nahrávke.

SkryťVypnúť reklamu

Sejna odmieta tvrdenia o ňom, ktoré zazneli na nahrávke. K veci sa viac vyjadrovať nechcel, lebo podpísal mlčanlivosť s Lesmi SR. Jozef Staško sa v odpovedi vyjadril k nahrávke nasledovne: „Ak vôbec existuje nejaká "nahrávka", tak je nelegálna a jej interpretácia pánom Magdoškom je absolútne účelová !!!“ Dodal, že ďalšie odpovede pošle po porade so zamestnávateľom a právnikmi.

Lesom sme v súvislosti s nahrávkou položili viacero otázok. Odpovedali stručne: „LESY SR, š. p., generálne riaditeľstvo, nedisponuje údajným záznamom rozhovoru p. Staška.“

Jaroslav Regec, u ktorého si mal Staško overovať podmienky rozdeľovania peňazí pôsobil ako nominant SNS na pozícii generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva. So Staškom majú blízky vzťah. Boli spolužiaci a pôsobili spolu aj v dozornej rade štátneho podniku Lesopoľnohospodársky majetok Ulič. Dnes sa Regec objavuje pri vyšetrovaní korupcie pod Gabrielou Matečnou. Jaroslava Regeca sme kontaktovali, aby sme získali jeho stanovisko. Nereagoval.

SkryťVypnúť reklamu

Kradol syn drevo?

Na spomínanej nahrávke sa ďalej rozoberá krádež dreva, ktoré patrí Lesom SR. Z približne 150 vyťažených kubíkov malo zmiznúť asi 15. Čo predstavuje takmer jeden kamión. Lesník na nahrávke hovorí, že drevo mal vziať „Ďoďo“. Na to údajný Staškov hlas reaguje, aby také veci nehovoril do telefónu, lebo vraj môže byť odpočúvaný. Neskôr sa dozvedáme, že Ďoďo je jeho syn.

Hlas podobný Staškovmu ďalej vysvetľuje, že chcel synovi pomôcť. Ten mal objednaný kamión na odvoz dreva. Aby nemusel ísť do lesa ťažiť drevo, mal si vziať zo štátneho. „Ja som raz za život chcel synovi pomôcť, preto lebo som ho nechcel pustiť do lesa aby sa niekde nestrepal po tom nečase a mal objednaný maďarský kamión. Raz za život. Na všetko ostatné mám papiere. Dobre vieš. Takže hovorím ti, dávaj pozor aj na to čo hovoríš do telefónu. Správca v pohode je všetko. Všetko funguje. Drevo nechýba. Keď, tak tri kmene môžu chýbať,“ dohovára lesníkovi.

SkryťVypnúť reklamu

Lesník ďalej na nahrávke hovorí, že ho vo veci krádeže kontaktovala aj polícia. Staško ho ukľudňuje, že nemajú dôkazy. Políciu na prípad upozornil práve vtedajší riaditeľ Marián Sejna.

Na nahrávke ďalej hlas, ktorý má patriť Staškovi hovorí, že Sejnovi ponúkal spoluprácu, ale nedá sa s ním dohodnúť a rady si s ním vraj nevie ani Regec.

Nahrávku mala k dispozícii okresná prokuratúra Michalovce. Odstúpila ju Úradu špeciálnej prokuratúry. Tá ju však vrátila okresnej prokuratúre s tým, že z nej nevyplývajú žiadne konkrétne skutočnosti, pre ktoré by vec mala riešiť. „Z oznámenia a jeho doplnenia nevyplýva podozrenie z možnej trestnej činnosti osoby v postavení verejného činiteľa.“ uvádza napokon okresná prokuratúra.

Vyšetrovaný za krádež bol aj Staškov brat

Podľa informácií Nadácie, bolo začaté trestné stíhanie pre prečin krádeže v inej veci. Prípad sa týkal Staškovho brata Štefana. Ten pôsobí ako vedúci lesnej správy Porúbka, spadajúcej pod odštepný závod Sobrance. Štefan Staško mal svedkovi, ktorý vypovedal na polícii ukázať miesto, kde ho so 4 ďalšími mužmi nechal vypíliť približne 14 kubíkov dreva patriaceho Lesom SR. Za to si od nich podľa výpovede svedka zachytenej v policajnom spise vypýtal 300 eur. Udialo sa to v júli 2020. Polícia neskôr vypílené drevo zaistila a vrátila Lesom SR. Prípad odstúpila v novembri 2020 pobočke NAKA do Košíc. Nadácia sa polície pýtala na aktuálny stav vyšetrovania, odpoveď nedostala.

SkryťVypnúť reklamu

Štefan Staško, ktorý podľa webu Lesov SR aktuálne pracuje ako vedúci Lesnej správy Sobrance, sľúbil, že sa k veci vyjadrí po tom, čo mu to dovolí riaditeľ Lesov Köszeghy. Lesy SR na prípadné vyvodenie zodpovednosti voči svojmu zamestnancovi reagovali s tým, že ukradnuté drevo bolo vrátené a neeviduje ďalšie kroky polície.

Reorganizácia

Lesy SR prešli koncom roka 2021 reorganizáciou. Tá má ušetriť 4,6 mil. eur ročne. Odštepné závody sa zlučovali a z 23 ich ostalo len 12. Počet Lesných správ sa znížil zo 129 na 93. Staškov brat si udržal miesto vedúceho Lesnej správy aj po zlučovaní. O Jozefovi Staškovi sa hovorilo ako o možnom budúcom riaditeľovi OZ Vihorlat. Ten vznikol spojením OZ Sobrance a Vranov nad Topľou a patrí k jednému z najväčších lesných závodov. Po medializácii Staškovych pochybení sa ale riaditeľom zlúčeného závodu stal Jozef Sisák. Staškovi sa ušlo miesto vedúceho obchodného úseku.

SkryťVypnúť reklamu

Ten je Staškov blízky spolupracovník. Predtým pôsobil ako výrobný, neskôr ekonomický námestník. V roku 2017 došlo na jeho pokyn k zámene v expedičnom sklade. Kedy bolo firme vydané drahšie drevo, no vyúčtované lacnejšie. Nezrovnalosti zistila aj vnútropodniková kontrola. Prípadom sa zaoberala aj okresná polícia Michalovce. Podozrenia z krádeže však nakoniec odmietla. „Je síce zrejmé, že došlo k zámene dokladu o pôvode dreva, nebol však preukázaný úmysel konkrétnej osoby zmocniť sa danej veci.“ Prihliadla pritom aj na to, že po zistení skutku boli dodatočne vystavené faktúry, aby všetko sedelo.

Kritika zvnútra aj od exministra

Pre sporné nominácie a údajné korupčné praktiky spísali zamestnanci Lesov SR otvorený list. Trinásť bývalých a súčasných zamestnancov Lesov SR žiadajú odchod Kőszeghyho z čela podniku. Nový šéf čelí aj ďalším problémom v podniku. Naposledy išlo o podpis dlhodobých zmlúv s firmou, ktorá dlží štátu. Minister Samuel Vlčan doteraz nevysvetlil, kto Köszeghyho odporučil na post šéfa Lesov SR.

SkryťVypnúť reklamu

Svojho nástupcu Vlčana, šéfa Lesov a jeho nominácie kritizuje aj Ján Mičovský, ktorý dokonca odišiel z klubu OĽaNO.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (6. 7. 2022)
USD 1.029
AUD 1.518
CZK 24.751
JPY 139.770
CAD 1.336
GBP 0.859
HUF 407.380
PLN 4.745
CHF 0.993
SEK 10.803

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 4. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 5. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 8. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 382
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 541
 3. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 098
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 8 987
 5. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 7 881
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 7 004
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 590
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 954

Blogy SME

 1. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 2. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 3. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 4. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 5. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 6. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 7. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 8. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 786
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 309
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 265
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 7 842
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 882
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 632
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 262
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 994
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Za pokuty mali zaplatiť milión eur, poslanci im ich chcú odpustiť.


3. júl

Obchodníci môžu chcieť zneužiť zmenu meny.


1. júl
Juraj Slafkovský počas MS v hokeji.

Slafkovský sa od olympiády vyšvihol na najvážnejšieho konkurenta Shanea Wrighta v boji o post jednotky draftu.


Šimon Čop 14 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


5 h

Neprehliadnite tiež

Obchodníci môžu chcieť zneužiť zmenu meny.


1. júl
Zasadnutie Európskeho parlamentu. Ilustračná fotografia.

Oba zákony presadzujú pravidlo, že čo je nelegálne offline, malo by byť nelegálne aj online.


TASR 14 h
Budova Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom.

Trhy reagovali na najnovšie odhady investorov v súvislosti so zvyšovaním úrokových sadzieb v eurozóne.


TASR 15 h
Ilustračná fotografia.

Anketa je známa ako Oscary leteckého priemyslu.


SITA 19 h

Blogy SME

 1. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 2. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 3. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 4. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 5. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 6. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 7. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 8. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 786
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 309
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 265
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 7 842
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 882
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 632
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 262
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 994
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťZatvoriť reklamu