SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Šéf Kellys: Biznis s bicyklami sa výrazne mení, budeme ako automobilky

Výrobca sa opatrne odvracia od Ázie.

Dve generácie Kellys Bicycles: zakladateľ Peter Divinec (vpravo) a jeho syn Michal (Zdroj: Maňo Štrauch)

Kellys Bicycles patrí medzi najväčších výrobcov bicyklov na Slovensku. V pandemickom roku 2020 dosiahla firma z Veľkého Orvišťa pri Piešťanoch rekordné tržby 44 miliónov eur.

Stojí za ňou dve generácie rodiny Petra Divinca, ktorý začal v branži podnikať pár rokov po Nežnej revolúcii. Jeho syn Michal a dcéra Martina posúvajú značku k novým míľnikom, ale i výzvam.

Michal Divinec hovorí o novej firemnej stratégii, ktorá zahŕňa zásadné zmeny v marketingu, produktovom portfóliu i dodávateľskom reťazci. Reaguje tak aj na problémy s dodávkami komponentov, ktoré zachvátili celý bicyklový biznis. Cieľom je zmierniť závislosť od dovozu súčiastok z Ázie.

V prvom ročníku biznis ceny FéliX, ktorú organizuje INDEX a Slovenská sporiteľňa, sa Kellys Bicycles stal víťazom v kategórii Rodinná firma roka.

Článok nájdete vo februárovom čísle magazínu INDEX. Už v predaji.Článok nájdete vo februárovom čísle magazínu INDEX. Už v predaji. (zdroj: Maňo Štrauch)

Aby deti neušli

Peter Divinec a jeho brat Branislav rozbiehali firmu ako požičovňu s bicyklami značky Liberta v letných kempoch. Keďže však záujem neutíchal ani po sezóne, rozhodli sa, že bicykle budú dovážať. Najprv ich predávali na trhoviskách a cez inzeráty, neskôr vo vlastných predajniach.

Po čase začali vyrábať vlastné modely bicyklov - Mama, Alpina, Lincoln... Každá značka cielila na iný zákaznícky segment a stálo to množstvo energie. V roku 1999 padlo rozhodnutie prejsť na jednotnú značku Kellys.

Komponenty na bicykle dováža Kellys Bicycles z veľkej časti z Číny, avšak návrhy rámov, špecifikácie bicyklov a montáž zabezpečuje vo vlastnej réžii vo Veľkom Orvišti a v Nových Zámkoch. Nová generácia Divincovcov priniesla do firmy riešenia, ktoré ju rozhýbali.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Henrik (vľavo) a Daniel Sedinovci.

Medzi najzaujímavejšie výmeny draftových volieb patrí aj tá, v ktorej sa ocitol Žigmund Pálffy.


Samuel Grega 29. jún
Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl
Ilustračné foto.

Keď Matovič zistil, že boj proti korupcii až tak neťahá, skúša zo seba urobiť rytiera.


4. júl

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 11 h
SkryťZatvoriť reklamu