SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Použitá PET fľaša sa stáva drahou komoditou. Recyklačná firma hovorí o boji

Reportáž zo závodu General Plastic.

Obrovské balíky s plastovými fľašami, ktoré putujú na recykláciu (Zdroj: Jozef Jakubčo)

Na Slovensku sa dostane na trh približne miliarda plastových PET fliaš. Je to približne 30-tisíc ton plastového odpadu, z ktorého sa cez žlté kontajnery a vrecový zber vráti do recyklácie približne len 18-tisíc ton (60 percent).

Kde je zvyšok? Časť plastových fliaš končí v komunálnom odpade, ktorý putuje do spaľovní, časť leniví ľudia pohodia v prírode a časť zberné dvory predajú do zahraničia.

V januári Slovensko spustilo zálohový systém, čím sa zaradilo medzi krajiny ako Švédsko, Dánsko a Nemecko, ktoré ho majú zabehaný už dlhšie. PET fľaše a hliníkové plechovky sa po novom označenú písmenom Z a zálohujú 15 centami.

Fľaše sa vracajú na recykláciu prostredníctvom zálohomatov, v menších predajniach ich obchodník odoberie pri pokladnici. Cieľom systému je vyzbierať a recyklovať 90 percent plastových fliaš (namiesto súčasných 60 percent).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre obyčajného smrteľníka sú použité PET fľaše bezcenným odpadom. Pre recyklačné závody sú cennou komoditou, o ktorú sa vedie tvrdý boj. Je preto neefektívne, aby končili v spaľovniach alebo na skládkach.

"Pri správnom separovaní môžeme zabezpečiť celý životný cyklus plastovej fľaše - od jej vzniku, cez recykláciu až po preformu, z ktorej vzniká nová fľaša. Chyba je skôr v neznalosti človeka, ktorý odpad vyhadzuje do prírody alebo ho nesprávne separuje, nie je v samotnej PET fľaši," vysvetľuje pre INDEX šéf spoločnosti General Plastic František Doležal.

Článok nájdete vo februárovom čísle magazínu INDEX. Už v predaji.Článok nájdete vo februárovom čísle magazínu INDEX. Už v predaji. (zdroj: Maňo Štrauch)

Kto ovláda recyklačný trh

General Plastics, ktorú cez spoločnosť GP Alliance ovláda podnikateľská skupina Jána Sabola, patrí do trojice veľkých recyklačných firiem na Slovensku. Na trhu mu konkurujú najmä firmy Greentech Slovakia (je súčasťou rovnomennej nadnárodnej skupiny z Rumunska) a Renviro.

Vlani v decembri do General Plastic kapitálovo vstúpili dvaja veľkí producenti nealko nápojov, Mattoni 1873 a Kofola. Obchod ešte nie je uzavretý, musia ho schváliť príslušné protimonopolné úrady na trhoch, ktorých sa obchod týka - minimálne Slovenska a Česka.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Henrik (vľavo) a Daniel Sedinovci.

Medzi najzaujímavejšie výmeny draftových volieb patrí aj tá, v ktorej sa ocitol Žigmund Pálffy.


Samuel Grega 29. jún
Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl
Ilustračné foto.

Keď Matovič zistil, že boj proti korupcii až tak neťahá, skúša zo seba urobiť rytiera.


4. júl
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 11 h
SkryťZatvoriť reklamu