V januári sa skončila niekoľkoročná výnimka z platenia zdravotných a sociálnych odvodov, ktorú profesionálnym športovým klubom ešte v januári 2016 odobrila vláda Roberta Fica (Smer).
Najprv mala platiť len tri roky, kým sa nenájde riešenie, ktoré klubom pomôže získať financie na vyššie mzdové náklady. Nakoniec namiesto neho nasledovalo len ďalšie trojročné predĺženie.

Odvodové prázdniny síce chránili rozpočty klubov, avšak hráčov dostali do situácie, keď sa ich odpracované roky neevidovali v Sociálnej poisťovni, čo sa môže odraziť aj na ich neskoršom dôchodku.
Koľkých profesionálnych hráčov sa výnimka priamo týkala a čo s nimi bude ďalej? Chystá sa vláda pomôcť klubom, ktoré po novom vychádza každý hráč o tretinu drahšie než v minulosti?
INDEX prináša odpovede na najdôležitejšie otázky.
V článku odpovedáme na otázky:
- Kedy vláda začala riešiť zmluvné vzťahy medzi športovcami a klubmi?
- Prečo mali kluby do konca decembra odvodové prázdniny?
- Čo to znamenalo pre športovcov vzhľadom na ich sociálne zabezpečenie?
- Čo sa od januára zmenilo?
- Na akú časť profesionálnych športovcov sa vzťahovali odvodové prázdniny?
- Aké ďalšie dôsledky môže mať koniec odvodových prázdnin bez dodatočných úprav?
- Ako by sa situácia mala riešiť podľa klubov a hráčov?
- Chystajú sa nejaké zmeny v tomto smere?
1. Kedy vláda začala riešiť zmluvné vzťahy medzi športovcami a klubmi?
Pracovnoprávnymi vzťahmi medzi profesionálnymi športovcami a ich klubmi sa vláda až do roku 2015 veľmi nezaoberala. Hoci činnosť športovcov spĺňala náležitosti závislej činnosti (bežného pracovného pomeru), zväčša pre kluby pracovali ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO).
Časom však rástol tlak medzinárodných športových organizácií, ako sú futbalové asociácie FIFA a UEFA, aby sa to prehodnotilo. V súlade so štandardom Európskej únie považovali výkon profesionálnej športovej činnosti v kolektívnych športoch za závislú prácu, a nie za podnikanie (SZČO). Cieľom bolo tiež ochrániť záujmy športovcov.
V roku 2016 preto nadobudol účinnosť zákon o športe, ktorý zaviedol povinnosť uzatvárať s hráčmi zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu. Išlo o podobný kontrakt ako v prípade obyčajných zamestnancov.

Táto zmena znamenala pre kluby novú povinnosť – odvádzať za hráčov zdravotné a sociálne odvody, ako to robia firmy za štandardných zamestnancov. Na to mnohé neboli finančne pripravené.
V roku 2019 poslanci Národnej rady SR Dušan Tittel a Tibor Jančula (obaja SNS) prišli s novelou zákona, ktorá umožňovala športovcom vybrať si. Buď s klubom podpíšu zmluvu o profesionálnom vykonávaní športu, alebo budú vo vzťahu s ním vystupovať ako SZČO.