Sobota 28. apríla 1951. Obyvatelia Horných Opatoviec neďaleko dnešného Žiaru nad Hronom netušia, že v Prahe sa práve rozhodlo o ich ďalšom osude. Ústredný výbor KSČ odklepol priamo v dedine výstavbu novej hlinikárne. Jej príbeh je ukážkou bezohľadnosti doby, rozhodol o živote tisícov ľudí a vymazal z mapy celú dedinu. Priemyselné „jazvy socializmu“ sú roztrúsené po celej krajine, ich osud bude mesačník INDEX mapovať pravidelne v najbližších mesiacoch. Na Závod SNP sa pozeráme v prvej časti, ktorú nájdete vo februárovom vydaní.
Tému dopĺňame rozhovorom s historikom Miroslavom Londíkom. „Pokrok sa jednoznačne spájal s vysokým továrenským komínom. Vplyv industriálnej výroby na životné prostredie bol však v tom čase aj absolútne posledným predmetom verejného záujmu. Čoskoro sa ukázalo, že sa za to bude platiť daň,“ hovorí.
Kellys Bicycles patrí medzi najväčších výrobcov bicyklov na Slovensku. V prvom ročníku biznis ceny FéliX sa firma stala víťazom v kategórii Rodinná firma roka.
V pandemickom roku 2020 sa jej nadmieru darilo, keď vyrobila rekordné tržby 44 miliónov eur. Práve korona totiž ukázala, že firma, ktorú vedie už druhá generácia Divincovcov, pochopila výzvy, ktoré kríza položila pred cyklopriemysel. Ako sa vyrovnať s problémovými dodávkami komponentov z Ázie? Ako obmeniť zastaraný výrobný cyklus, na ktorom fungovalo celé odvetvie a v čom sa začínajú podobať na automobilku?
Ak kupujete slovenské minerálky alebo slovenský alkohol, vaše peniaze s veľkou pravdepodobnosťou končia v portfóliu jedného z najbohatších Slovákov. Volá sa Ján Sabol a za uplynulé dve desaťročia sa vypracoval medzi najvplyvnejších podnikateľov na Slovensku.
Jeho biznisový príbeh je vo viacerých dejstvách prepletený s politikou a nevyhýbali sa mu ani kauzy. Životnú cestu Jána Sabola opisujeme v ďalšej časti seriálu Oligarchovia.
O pár dní sa začínajú zimné olympijské hry. Svojho času o nich snívalo aj Slovensko, presnejšie najmä jeden muž - Vladimír Mečiar. A tých, čo sa chceli na podujatí nabaliť, nebolo málo. „Za kandidatúru boli najmä politici a funkcionári v Poprade a okolí. Vycítili šance, aby sa zviditeľnili a získali čo najviac peňazí zo štátnych zdrojov. Vtedy sa nepozeralo na nejaké tie milióniky, išlo predsa o olympiádu, o Slovensko.“ Aké bolo pozadie megalomanského projektu, ktorý sa nerealizoval? Dočítate sa vo februárovom INDEXE, ktorý je už v predaji.
Ak sa vám INDEX páči, podporiť nás môžete rozšírením radov našich predplatiteľov a nové číslo dostanete každý mesiac do schránky. Ďakujeme za priazeň.