Populácia Európskej únie starne. Podiel ľudí nad 80 rokov sa do roku 2070 zdvihne zo súčasných 6,5 percenta na dvojnásobok. Počet obyvateľov EÚ odkázaných na dlhodobú starostlivosť sa do polovice storočia zvýši zo súčasných 20 miliónov o päťdesiat percent.
Aké dosahy bude mať takýto demografický vývoj na výšku dôchodkov? Dá sa nárast staršej populácie ekonomicky využiť? Ako vôbec zabrániť vymieraniu Európy?

„Ak nič neurobíme, o päťdesiat rokov budú Európania tvoriť len štyri percentá celosvetovej populácie, čo je výrazný rozdiel oproti súčasným dvanástim,“ hovorí v rozhovore pre INDEX podpredsedníčka Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dubravka ŠUICA.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- Akými spôsobmi sa Európska únia môže vyrovnať so starnutím populácie?
- Bude dlhovekosť znamenať neskorší odchod do dôchodku?
- Má Únia páky na to, aby vyrovnala dôchodky mužov a žien?
- Ako sa dá využiť potenciál striebornej ekonomiky?
V roku 2070 budú viac ako 30 percent európskej populácie tvoriť ľudia nad 65 rokov. Dnes ich je len jedna pätina. Čo považujete za najväčší dôvod tejto demografickej zmeny?
Ťažko povedať. Máte pravdu v tom, že Európa starne a vyľudňuje sa. Už teraz je tretina domácností tvorená jednou osobou, a to nielen v prípade starších ľudí.
Ak nič neurobíme, o päťdesiat rokov budú Európania tvoriť len štyri percentá celosvetovej populácie, čo je výrazný rozdiel oproti súčasným dvanástim.
Ako kontinent v reprodukcii výrazne zaostávame napríklad za Afrikou. Konkrétne dôvody by však bolo treba hlbšie sociologicky preskúmať.
Čo by podľa vás mohlo byť riešením tohto problému?