Prekonať rýchlo rastúce ceny dokážu len niektoré investície. Po ktorých finančných produktoch by sa mali poobzerať ľudia v rôznych vekových kategóriách a ktorým by sa mali naopak vyhnúť?
Podľa štatistík z rokov 1976 až 2019 sa v obdobiach nízkej inflácie podarilo priniesť reálny zisk americkým i svetovým akciám, investíciám do investičných nehnuteľností, americkým dlhopisom, nehnuteľnostiam na bývanie a dokonca aj zlatu, hovorí Marián Búlik, finančný analytik z OVB Allfinanz Slovensko.
V časoch inflácie prevyšujúcej štyri percentá však zarábali len investície do investičných nehnuteľností, americké a svetové akcie.

"Ak by sa mala história opakovať, ideálnym nástrojom pre porazenie súčasnej mimoriadne vysokej inflácie bude investovanie do svetových i amerických akcií, najlepšie formou podielových a ETF fondov. Možnosťou je aj kúpa nehnuteľnosti na prenájom v dlhodobo atraktívnej lokalite," odhaduje odborník.
V produktoch, ktoré majú len minimálne zhodnotenie - ako je bežný účet, termínované vklady, stavebné sporenie a podobne - je podľa neho vhodné držať rezervu na úrovni troj- až šesťmesačných výdavkov a peniaze, ktoré plánujeme minúť v najbližších 3 až 5 rokoch.
V článku sa ďalej dočítate
- Aké produkty sú vhodné pre dvadsiatnika, ktorý začína zarábať?
- Koľko peňazí by si mal odkladať štyridsaťročný s hypotékou a deťmi?
- Ktorým investíciám by sa mal vyhnúť šesťdesiatnik rozmýšajúci nad odchodom do dôchodku?
Na otázky odpovedá Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.
Dvadsaťročný, začína zarábať
Mal by mať bežný účet, pod ním sporiaci a šetriť si 6-mesačnú rezervu?
Ak 20-ročný mladý človek žije ešte s rodičmi, nepotrebuje takú vysokú finančnú rezervu. Jej účelom je kryť nečakané výdavky na domácnosť a rodinu, preto je výrazne dôležitejšia v prípade mladého single človeka. Rezerva vo výške troch mesačných výdavkov mu bude stačiť napríklad na opravu auta či nutné nečakané výdavky spojené s bývaním.