Európska komisia v rámci takzvanej taxonómie zaradila energetiku na báze plynu a jadra na najbližších 50 rokov medzi ekologicky udržateľné aktivity.
Reakcie členských štátov EÚ na toto rozhodnutie väčšinou odzrkadľujú nastavenie ich energetického mixu. Krajiny, ktoré s jadrom a plynom rátajú aj do budúcnosti, sú spokojné, štáty s rozvinutými obnoviteľnými zdrojmi ho kritizujú.
Prečo je označenie jadra a plynu nálepkou "udržateľné" také kontroverzné? Aké to môže mať dôsledky a čo by bolo lepšou alternatívou? Môže táto zmena ešte zvýšiť, alebo znížiť ceny energií.
INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky.
Čo sa v článku dočítate:
- Čo je taxonómia a na čo slúži?
- Prečo sa kladie taký veľký dôraz na to, či taxonómia označí ekonomickú aktivitu ako zelenú?
- Má zaradenie jadra a plynu medzi prechodne udržateľné aktivity nejaký vplyv na súčasné ceny energií?
- Aký bol postoj Slovenska?
- Aké sú postoje iných členských štátov?
- Aké výhrady majú odborníci voči plynu?
- Jadro neprodukuje emisie. Čo je teda problém?
- Slovensko v súčasnej situácii potrebuje jadro aj plyn. Nebolo by kontraproduktívne, ak by ich Únia nezaradila do taxonómie?
- Aký majú na celú vec pohľad investori?
- Je toto rozhodnutie konečné?
1. Čo je taxonómia a na čo slúži?
Taxonómia je systém klasifikácie ekonomických aktivít z ekologického hľadiska. Za „zelené“ označuje aktivity, ktoré spĺňajú aspoň jeden z hlavných cieľov a ostatným významne neškodia.
Cieľov je šesť - zmiernenie klimatickej zmeny, adaptácia na zmenu klímy, udržateľné využívanie a ochrana vody a vodných zdrojov, prechod k obehovému hospodárstvu, kontrola a prevencia znečisťovania, ochrana a obnova biodiverzity.
Taxonómia má investorom, bankám a finančným trhom signalizovať, do ktorých oblastí je vhodné dlhodobo investovať. Má tiež odlíšiť aktivity, ktoré sú udržateľné naozaj, a nielen naoko („greenwashing“). No a firmám špecifikuje aktivity, ktoré môžu v budúcnosti rýchlejšie a ľahšie získať finančnú podporu.