Rezort hospodárstva spoločne s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) koncom roka pristúpil k opatreniam na zníženie cien elektriny. Predĺžením podpory obnoviteľných zdrojov energie, vznikom pásmovej tarify za prevádzkovanie systému (odberatelia sú rozdelení do troch pásiem a cena sa odvíja od spotreby), ako aj naliatím 40 miliónov eur priamo do systému, stlačil regulované poplatky na najnižšiu hodnotu za posledných päť rokov.
Firmy to však za dostatočné nepovažujú a od vlády očakávajú viac. Cena elektriny a plynu na burze totiž neklesá, práve naopak.
INDEX v ankete medzi predstaviteľmi energeticky náročných odvetví a obchodných reťazcov zisťoval, aký vplyv má súčasný vývoj cien energií na chod ich firmy, a či by v tejto veci uvítali väčšiu podporu zo strany vlády.
Zástupcov priemyslu a obchodu sme sa pýtali:
1. Aký vplyv majú na výrobu, respektíve chod vašej firmy súčasné vysoké ceny energií? Premietajú sa aj do cenotvorby?
2. Očakávate pomoc od vlády? Ak áno, v akej forme, a považujete konanie vlády v otázke energetickej krízy za dostatočné?
Odpovedali zástupcovia spoločností a obchodných reťazcov:
OFZ, U. S. Steel Košice, SMZ Jelšava, Slovnaft, Slovalco, Volkswagen Slovakia, Agrofert, Peikko Slovakia, Cemmac a Slovenská aliancia moderného obchodu
Branislav Klocok, generálny riaditeľ OFZ

Elektrická energia v OFZ predstavuje až polovicu všetkých výrobných nákladov a, samozrejme, jej cena je kľúčová pre rozhodovanie o výrobe. Žiaľ, čo sa týka ceny našich výrobkov, tie nezávisia od toho, aká je cena energie na Slovensku. Predávame ich totiž najmä v zahraničí a cenovo sa musíme prispôsobiť konkurencii, ktorá platí za energie iné ceny.