BRATISLAVA 4. júla (SITA) - Celkový predaj hovädzieho jatočného dobytka, vrátane odhadu predaja od drobnochovateľov, dosiahol v prvom kvartáli tohto roka 15,55 tis. ton živej hmotnosti. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2004 je to 7,1 % menej. Z celkovej ponuky vo veľkochove, v objeme 16,87 tis. ton, sa pritom odčerpalo len 85,8 %. V druhom štvrťroku 2005 by mohol dosiahnuť predaj jatočného hovädzieho dobytka podľa odhadov Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva (VÚEPP), objem takmer 19 tis. ton živej hmotnosti. V medziročnom porovnaní je to o 2,2 % viac a v porovnaní s prvým štvrťrokom tohto roka je to nárast až o 22,2 %.
V prípade, že bude v tomto roku odčerpaná celá ponuka jatočného dobytka, môže jeho predaj dosiahnuť 63,8 tis. ton, čo je o 4,7 tis. ton menej ako vlani. Ako ďalej vyplýva z Komoditnej situačnej a výhľadovej správy VÚEPP, ktorej autorom je Svetlana Borecká, predaj jatočného dobytka, by tak klesol medziročne o 6,8 %. Spotrebiteľské ceny hovädzieho mäsa pritom zaznamenali v prvom štvrťroku v medziročnom porovnaní rastúci trend. Cena hovädzieho predného s kosťou vzrástla v marci 2005 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2004 o takmer 10 Sk na 78,65 Sk/kg. Priemerná cena roštenky vzrástla zo 151 na 167 Sk/kg a cena sviečkovice sa zvýšila z 276 až na 397 Sk/kg.
Ku koncu prvého štvrťroka bolo na Slovensku 538 tis. kusov hovädzieho dobytka, čo je o 8,4 % menej ako v rovnakom období minulého roka. Z toho klesol počet zvierat vo výkrme až o 12,5 tis. kusov, čo predstavuje medziročný pokles o 18,4 %. V uplynulom roku sa na Slovensku predalo celkom 68,5 tis. ton jatočného dobytka v živej hmotnosti, čo predstavuje medziročný nárast o 3,1 %. Ponuka na trhu sa pritom vyčerpala na 100 %. Domáca spotreba hovädzieho mäsa tak dosiahla vlani podľa odhadov VÚEPP 38 tis. ton mäsa na kosti, čo predstavuje ročnú spotrebu na jedného obyvateľa v objeme 7,1 kg. V porovnaní s rokom 2003 je to mierny nárast o 0,1 kg.