BRATISLAVA. Celkové výdavky na poskytované sociálne transfery na Slovensku sa následkom starnutia obyvateľstva do roku 2 100 zvýšia o viac ako polovicu.
V správe o vývoji sociálneho systému Slovenska na to upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Výdavky podľa rozpočtovej rady vzrastú najmä v oblasti dôchodkových dávok, v kompenzáciách sociálnych dôsledkov ŤZP a v sociálnych službách poskytujúcich dlhodobú starostlivosť.
Najvýznamnejší nárast výdavkov na sociálne transfery sa pritom udeje v horizonte najbližších tridsiatich rokov.
Celkové výdavky na poskytované sociálne transfery sú podľa RRZ v súčasnosti v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) približne na rovnakej úrovni ako v roku 1996, od roku 2008 však mierne vzrástli. V rokoch 2004 až 2008 najprv klesli z 11 až 12 percent HDP na úroveň 9 percent HDP z dôvodu implementácie komplexnej zmeny sociálneho systému.

Vplyvom ekonomickej krízy v roku 2009 podiel týchto výdavkov na HDP prudko vzrástol opätovne na 11 percent HDP a po kríze už neklesol na pôvodné úrovne. Podiel sa následne držal na stabilnej úrovni až do roku 2019, kedy výdavky dosiahli 12,3 percenta HDP. Pre pandémiu COVID-19 po prijatí jednorazových opatrení tieto výdavky stúpli na viac ako 15 % HDP.
„Na základe aktuálnych prognóz očakávame po roku 2021 návrat celkovej úrovne výdavkov na približne pôvodné úrovne pred pandémiou COVID-19," uviedla rozpočtová rada v materiáli. Postpandemický prudký nárast nominálneho HDP bude podľa RRZ znamenať aj opätovný pokles výdavkov vyjadrených v pomere k HDP.