SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Slováci vyvinuli hasiacu trubicu. Používa ju polícia v Miami

Zákazníkmi firmy Proteng je aj polícia v Miami a americká armáda.

Šéf spoločnosti Proteng Roman Malovec (Zdroj: Marko Erd)

Keďže slovenský trh o ich produkty nejavil záujem, zamierili do USA. Na Floride vybudovali fabriku, svojej inovácii dali nálepku Made in USA a ich biznis vystrelil k miliónovým tržbám.

Firma Proteng z Bratislavy vyvíja plynové hasiace zariadenia v špeciálnej „hadičke“. Za inováciou stojí tím milovníka motokár a rýchlych áut Romana Malovca.

Využiť sa dá v osobných a nákladných autách, autobusov, karavanoch, ale aj vo vlakoch. Zákazky majú tiež v letectve, armáde a IT firmách.

Systém funguje automaticky bez potreby vonkajšieho zdroja. V prípade, ak sa motor začne nečakane a nebezpečne prehrievať alebo zariadenie detekuje otvorený oheň, plynom natlakovaná hadica sa vplyvom tepla roztrhne, pričom plyn zaplaví motorový priestor, schladí ho a tým predíde požiaru, prípadne ho uhasí. Celý proces trvá len pár sekúnd.

Vlani Proteng na Slovensku dosiahol tržby 400-tisíc eur a zisk okolo 66-tisíc eur. „Slovensko nás však neživí. Máme silný americký trh a chceme sa expandovať do Ázie,“ vraví Roman Malovec. Tržby celej skupiny za posledné štyri roky odhaduje na tri až štyri milióny dolárov.

Firmu Proteng a jej inováciu predstavujeme v novom seriáli Startup select. Prinášame v ňom príbehy šikovných Slovákov, ktorých nápady, inovatívne produkty či služby majú potenciál preraziť doma i v zahraničí.

Článok nájdete v marcovom vydaní mesačníka INDEX. Práve v predaji.Článok nájdete v marcovom vydaní mesačníka INDEX. Práve v predaji. (zdroj: INDEX, Hej TY!)

Začalo sa to horiacimi autobusmi

K myšlienke vyvíjať hasiace zariadenia prišiel Roman Malovec viac-menej náhodou. Pôvodne podnikal vo výrobelaminátových a karbónových komponentov do áut a súčiastok do autobusov mestskej hromadnej dopravy.

„Okolo roku 2000 ma oslovili ľudia z bratislavského dopravného podniku, ktorým sme dodávali naše produkty. Mali problém s horiacimi autobusmi a spýtali sa ma, či im neviem nejako pomôcť,“ spomína Malovec.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Henrik (vľavo) a Daniel Sedinovci.

Medzi najzaujímavejšie výmeny draftových volieb patrí aj tá, v ktorej sa ocitol Žigmund Pálffy.


Samuel Grega 29. jún
Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl
Ilustračné foto.

Keď Matovič zistil, že boj proti korupcii až tak neťahá, skúša zo seba urobiť rytiera.


4. júl
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 12 h
SkryťZatvoriť reklamu