Autor je senior právnik advokátskej kancelárie WISE3, kde sa zameriava na oblasti compliance, práva hospodárskej súťaže a správneho súdnictva.
Komplikované regulačné prostredie je častokrát jednou z najvýraznejších bariér pre presadenie sa podnikateľov na trhu. Nie je tomu inak ani v oblasti finančného trhu mladých startupov z fintechovej oblasti.
Na jednej strane existuje rozsiahla regulácia smerujúca k zabezpečeniu bezpečnosti platobných operácií a stability finančného trhu. Na strane druhej na trhu pôsobí množstvo dynamických firiem - disrupterov, ktoré prinášajú nové spôsoby uvažovania o poskytovaní platobných služieb.
Narúšajú zažité vzorce správania na tradične konzervatívnom finančnom trhu, pričom sa môžu dostávať do konfliktu so zastaranými predpismi, ktoré nedostatočne rýchlo reflektujú technologické zmeny.
Aj keď môžeme polemizovať o opodstatnenosti viacerých regulácií, ktoré zaťažujú podnikateľov z fintechovej oblasti, úplná deregulácia v tomto prípade nie je možná a ani vhodná.
Aby regulačná záťaž nemala dusivý efekt na inovácie, je nevyhnutné, aby štát ponúkal podnikateľom pomocnú ruku pri vysporiadaní sa s regulačnými povinnosťami. Na tento účel slúžia takzvané regulačné sandboxy.
Regulačný sandbox umožňuje inovátorom testovať produkty priamo na trhu v uvoľnenejšom regulačnom prostredí, ale v rámci dobre definovaného priestoru a trvania, ktorý je dohodnutý s regulačnými orgánmi.
Vďaka tomu môže inovátor v súčinnosti s regulátorom otestovať súlad aplikácie s príslušnými reguláciami a tým významne zjednodušiť proces implementácie riešenia na trhu.
Medzi priekopníkov tohto prístupu patria napríklad Spojené kráľovstvo, Dánsko, Singapur, Malajzia, alebo Hongkong. V rámci EÚ fungujú sandboxy okrem Slovenska v jedenástich členských štátoch.
Slovenský sandbox
Ku krajinám, ktoré v záujme zvyšovania vlastného inovačného a konkurenčného potenciálu zaviedli regulačný sandbox, sa od začiatku tohto roka pridalo aj Slovensko.
Od 1. január totiž takýto sandbox spustila Národná banka Slovenska (NBS) ako regulátor vykonávajúci dohľad nad finančným trhom.