BRATISLAVA. Na výdavkových limitoch a dlhovej brzde nie je dohoda v rámci koalície. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister financií Igor Matovič.
Podľa jeho slov sa dohodli na alternatívnom riešení, ktoré by išlo cez iný zákon a nie cez ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti.
SaS trvá na daňovej brzde
„Ja verím, že tá dobrá vôľa sa nakoniec v koalícii nájde. A na konci bude ten rok aj pol blokovaný zákon stranou SaS schválený v podobe, v akej bol predložený,“ dodal Matovič.
Parlament opäť presunul návrh novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý je v druhom čítaní, na júnovú schôdzu. Prvýkrát rokovanie o tomto bode posunuli ešte v polovici decembra 2020, odvtedy ho stále presúvajú.
Strana SaS stále trvá na daňovej brzde. Ich cieľom je, aby sa nezvyšovali daňovo-odvodové príjmy štátu, teda, aby ľudia nemuseli platiť čoraz vyššie dane a odvody.
V prvom čítaní už je návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorým by sa mal do legislatívy zaviesť limit verejných výdavkov ako nástroj pri zostavovaní rozpočtu verejnej správy. Je teda pravdepodobné, že najprv sa schvália výdavkové limity, ktoré sú naviazané na plán obnovy, cez tento zákon.
Po tomto by mala pokračovať diskusia o dlhovej, resp. daňovej brzde.
Návrh súdnej mapy
Matovič hovoril tiež o nespokojnosti viacerých koaličných poslancov s návrhom súdnej mapy z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Po stredajšom rokovaní vlády vyhlásil, že je ohrozených niekoľko stoviek miliónov eur z plánu obnovy, ktoré sú na prijatie tejto reformy naviazané.
O novej súdnej mape v týchto dňoch rokuje Národná rada.
"Doslova sa budeme musieť Európskej komisii doprosovať, aby prižmúrila oči. Aby nám aj napriek tomu, ak si pani ministerka nesplní domácu úlohu, peniaze poslala, prípadne ich pozdržala, aby definitívne neprepadli," povedal vicepremiér.
Nespokojnosť s návrhom registruje u poslancov hnutia Sme rodina, strany Za ľudí a tiež u niektorých poslancov OĽANO.
Strana Za ľudí požaduje garancie, že sa reformou skráti súdne konanie. Tiež odbúranie byrokracie. "Som rada, že pani ministerka uznala, že má súdna mapa viaceré nedostatky, ktoré treba opraviť aj v druhom čítaní," vyhlásila vicepremiérka a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.
Koalícia zatiaľ na novej súdnej mape nie je dohodnutá. Súdnou mapou sa má podľa Kolíkovej dosiahnuť špecializácia sudcov a zabezpečiť ich náhodný výber.
Nemocnica Rázsochy
Minister financií sa taktiež vyjadril, že preferuje postavenie nemocnice Rázsochy. Mrzí ho vyjadrenie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý údajne povedal, že ak ľudia chcú ísť do krajšej nemocnice Bory, tak nech idú.
„Očakával by som skôr zvýšenú aktivitu, aby sa konečne postavili Rázsochy,“ povedal Matovič.
Peniaze sú podľa Matoviča k dispozícii. „Práve kvôli tomu som sa ich snažil ešte ja osobne v pláne obnovy pre tento účel vybaviť, miliardu eur na postavenie nových nemocníc. Ale nevidím aktivitu. Nevidím snahu, že poďme a spustime verejné obstarávania a poďme stavať ako draci,“ pokračoval Matovič.
Minister financií si myslí, že počas dvoch rokov by mohla byť nová nemocnica postavená.
„Inak to môže dopadnúť tak, že štátne zdravotníctvo ostane chudobným príbuzným voči Pente a súkromníkom, ktorí na zdravotníctve iba ryžujú,“ uzavrel Matovič.
Podľa Lengvarského by stavba nemocnice Rázsochy trvala dlhšie, ako Matovič tvrdí. „Keby sme začali dnes stavať, tak možno tri roky. Ten proces by bol trošku dlhší,“ uviedol minister zdravotníctva.
Na otázku, či je vylúčené, že štát bude kupovať nemocnicu Bory, Lengvarský odpovedal, že kupovať ju asi nebude.
A čo sa týka úniku lekárov do novej nemocnice, toto riziko tam podľa neho je. „Ale z hľadiska pacienta je to asi výhodnejšie, keď ho ten istý lekár bude ošetrovať v inej nemocnici, ktorá je asi kvalitnejšia, ako tá, ktorá mu poskytovala službu doteraz,“ skonštatoval.
Lengvarský však verí, že nepríde hromadný presun, keďže aj nemocnica Bory má svoje limity. Skôr má obavy o sesterský personál, keďže ten je pravdepodobne viac potrebný.