BRATISLAVA. Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa podarilo odhaliť medzinárodnú skupinu obchodníkov s tzv. fytocertifikátmi.
Skupina mala neoprávnene vydať 10-tisíc certifikátov. Informovali o tom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) a generálny riaditeľ Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho Ján Berceli na tlačovej konferencii.
„Nekompromisný boj proti korupcii, ku ktorému sa prihlásila po februárových voľbách v roku 2020 Vláda Slovenskej republiky, prináša najnovšie výsledky aj v agrorezorte. Podarilo sa nám rozbiť medzinárodnú skupinu, ktorá obchodovala s takzvanými fytocertifikátmi," priblížil minister s tým, že ide o osvedčenia o biologickej bezpečnosti rastlinného tovaru.
Podľa prvotných zistení táto skupina zneužívala systém Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho od roku 2008. Za posledný rok malo byť vydaných takmer 10-tisíc certifikátov.
„Organizovaný gang profitoval na certifikátoch, ktorých cena je oproti okolitým krajinám nižšia. Čo je však mimoriadne závažné, kamióny s tovarom fyzicky ani neprechádzali územím Slovenska, a teda tovar nebol ani riadne úradne skontrolovaný,“ povedal Berceli.
Vydanie certifikátov znamená, že 10-tisíc naložených kamiónov nemuselo prejsť cez Slovenskú republiku, pričom bolo vydané osvedčenie o tom, že slovenský certifikačný orgán daný kamión skontroloval a vyhlásil, že je v poriadku.
„Kontrola totiž zabezpečuje, že tovar rastlinného pôvodu, ktorý sa vyváža z Európskej únie, neobsahuje choroby alebo škodcov a teda je bezpečný. Týmto spôsobom bola spôsobená nielen finančná ujma Slovenskej republike, ale predovšetkým zrejme mohlo byť a bolo ohrozené zdravie obyvateľov," dodal minister.
Protiprávnu činnosť nahlásil generálny riaditeľ Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho Berceli. "Páchateľ bo zadržaný pri dávaní úplatku. Vyšetrovanie pokračuje a sme plne súčinní s orgánmi činnými v trestnom konaní," skonštatoval Berceli.
Podľa ministra nový systém riadenia a manažmentu a vykonávanie kontroly v agrorezorte prinieslo aj tento výsledok. „Zisťujeme, kde všade máme prerastený systém "našich ľudí", ktorí dlhé roky zneužívali systém na požívanie nezákonných výhod," dodal.
Ujma sa podľa ministra Vlčana mohla vyšplhať na úroveň dva až tri milióny eur ročne. Dialo sa to na vysunutom pracovisku Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Žiline, na ktorom neboli podľa ministra dodržiavané elementárne princípy spisového poriadku a iné postupy a zamestnanci dlhodobo prekračovali svoje kompetencie.