Architektka Barbara Zavarská a fotografka Illah van Oijen sa pred dvanástimi rokmi stretli na susedskej grilovačke v záhrade Veľkého evanjelického kostola na Panenskej ulici v Bratislave. A keďže sa zhodli na tom, že pocit komunity a dobré medziľudské vzťahy, ktoré boli pre túto časť hlavného mesta typické, by nemali zaniknúť, vymysleli Dobrý trh.
Inšpirovali sa lokálnymi trhmi v Holandsku, odkiaľ pochádza Illah, ale aj Londýnom, kde zasa časť života strávila Barbara ako architektka. V rámci podujatia, ktoré sa prvýkrát konalo v roku 2011, autá na Panenskej ulici uvoľnili miesto umelcom a remeselníkom a susedské dvory sa otvorili všetkým návštevníkom.

Pouličné stánky, komunitné kuchyne, workshopy a koncerty sa časom rozšírili aj do ďalších častí Bratislavy – na Podjavorinskú ulicu, na Jakubovo námestie, do priestorov Starej tržnice a jej okolia.
Rozvoj komunitného stretávania na určitý čas zastavila pandémia. Organizátorky sa však nevzdali, 30. apríla plánujú návrat Dobrého trhu v novej podobe.
Bublalo to pod pokrievkou
Keď sa Barbara a Illah pustili do organizácie Dobrého trhu, neboli úplnými eventovými nováčikmi. V rámci občianskeho združenia Punkt niekoľko rokov úspešne organizovali v Bratislave rôzne kultúrne podujatia.
Stáli napríklad za projektom prezentačných večerov PechaKucha Nights či podujatím Design Week. „Už tam sme testovali koncept predaja a prepojenia umeleckej komunity so širšou verejnosťou,“ spomína Barbara.
O tom, že Dobrý trh má zmysel, ich podľa Illah presvedčilo aj dlhodobé zatvorenie Starej tržnice a náhly boom nákupných centier v Bratislave a okolí: „Mnohí riešili dilemu. Máme ísť cez víkend nakupovať do obchodných domov alebo existuje alternatíva? Tú sme chceli priniesť.“