BRATISLAVA. Lekársky odborový zväz (LOZ) odporúča lekárom nepodpisovať dobrovoľné súhlasy na nadčasy. Naďalej žiada vládu o riešenie situácie v zdravotníctve.
"Snažíme sa o konštruktívny dialóg, ako zlepšiť naše zdravotníctvo, ale ako vidno, budeme musieť vládu do riešení problémov nášho zdravotníctva dotlačiť," uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.
Ponuka na účasť v pracovných skupinách
Požiadavky na zlepšenie zdravotníctva odborári v januári predstavili premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO). Odpovede vlády plánuje LOZ v najbližšej dobe vyhodnotiť. "A tu sa aj v blízkej dobe prijme jasné rozhodnutie, ako budú lekári ďalej postupovať," ozrejmil Visolajský.

Ako priblížil, odborári od ďalšieho stretnutia s premiérom, ktoré bolo v pondelok, očakávali, že spolu s ministrami financií a zdravotníctva predstaví konkrétne spôsoby, ako sa nahromadené problémy slovenského zdravotníctva začnú riešiť.
"Žiaľ, dostali sme len ponuku na účasť v pracovných skupinách, ktoré by mali byť vytvorené na riešenie spomínaných problémov," vysvetlil s tým, že zdravotníci aj pacienti už potrebujú konkrétne riešenia problémov zdravotníctva, nie len neustále nové sľuby.
V otázke miezd lekárov a sestier Heger podľa jeho slov odpovedal, že do konca júna 2022 sa vo vláde rozhodnú, či vôbec a v akej výške dôjde k zvýšeniu.
"LOZ tak nedostalo jasné odpovede a nedá sa to nazvať ani len prísľubmi," skonštatoval Visolajský.
Lekárski odborári majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Podpísalo sa pod ne takmer 3000 z asi 5000 nemocničných lekárov.
Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier.
Zdravotníctva je priorita, tvrdí Heger
Zdravotníctvo je pre vládu jedna z najväčších priorít, deklaroval premiér Eduard Heger (OĽANO). Reagoval tak na lekárskych odborárov, ktorí kritizujú vládu za nedostatok riešení pre zlepšenie situácie v zdravotníctve.
Pre TASR stanovisko premiéra poskytla jeho hovorkyňa Ľubica Janíková.
"V tejto chvíli máme dve cesty, môžeme škrtnúť iné výdavky alebo zvýšiť príjmy. Na každé z týchto riešení je potrebná dohoda koaličných partnerov. Suma na navýšenie platov zdravotníkov sa môže vyšplhať až na viac ako 500 miliónov eur ročne. Nejde o jednorazový, ale pravidelný výdavok. O to ťažšie sa tieto zdroje hľadajú,“ uviedol predseda vlády v reakcii.
Dodal, že požiadal ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby venoval dostatočnú pozornosť riešeniu systémových problémov a únikom financií v zdravotníckej starostlivosti, na ktoré Lekárske odborové združenie (LOZ) poukázalo.
"Do 30. júna očakávame politické a odborné rozhodnutie v otázke zvyšovania platov," doplnil. S odborármi sa mal predseda vlády dohodnúť, že ostatné požiadavky budú riešiť v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva na expertnej úrovni.