Keď ruský prezident Vladimir Putin v pondelok uznal nezávislosť separatistických oblastí na území Ukrajiny - Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky -, z Nemecka prišla pomerne prekvapivá odpoveď.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že až do odvolania pozastavuje schvaľovací proces pre nový plynovod Nord Stream 2. Tento projekt je pre nemeckú energetiku zásadný a je tiež naviazaný na jeho politickú stranu SPD.
Čo toto rozhodnutie znamená pre Slovensko? Môže sa zastaviť tranzit plynu aj cez Ukrajinu? Aký dosah to bude mať na ceny plynu? INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky.
V článku sa dočítate:
- Prečo vznikol Nord Stream 2?
- Prečo sa proti výstavbe stavala Ukrajina, USA a ďalšie štáty strednej a východnej Európy?
- Môže sa nemecká vláda rozhodnúť, že plynovod do prevádzky neuvedie?
- Čo toto rozhodnutie znamená pre Slovensko?
- Dotkne sa pozastavenie Nord Stream 2 aj Eustreamu?
- Môže sa z nejakého dôvodu zastaviť tranzit cez Ukrajinu?
- Spôsobí zastavenie spúšťania Nord Stream 2 zvýšenie cien plynu?
- Pomohlo by Európe, ak by bola menej závislá od ruského plynu?
1. Prečo vznikol Nord Stream 2?
Nord Stream 2 mal rozšíriť kapacity existujúceho plynovodu Nord Stream, ktorý od roku 2011 prepravuje medzi Ruskom a Nemeckom 55 miliárd kubických metrov plynu ročne. Spustením dvojky sa kapacita potrubia na dne Baltského mora zdvojnásobí.
Výstavba Nord Streamu 2 sa začala v roku 2015. Na ruskej strane sa v prístave Usť-Luga vnára do Baltského mora, na jeho dne prechádza územím Fínska, Švédska a Dánska, a v Nemecku sa vynára v meste Lubmin.
Za jeden z hlavných motívov jeho vybudovania sa oficiálne označuje plynová kríza v Európe v roku 2009, počas ktorej nastal doposiaľ najväčší výpadok dodávok zemného plynu z Ruska.
Krajiny Európskej únie, ako aj väčšina Balkánu sa vtedy stali rukojemníkmi v spore medzi Ruskom a Ukrajinou o cenách plynu.
Ďalším dôvodom pre Nord Stream 2 je zvýšenie spotreby plynu v Nemecku a pokles jeho ťažby v Holandsku a Nórsku.
