Ratingová agentúra Moody's pred pár dňami upozornila globálnych investorov, že krajiny Pobaltia, strednej a východnej Európy - predovšetkým Maďarsko, Poľsko a Slovensko - sú najzraniteľnejšie z hľadiska energetických, obchodných a bezpečnostných rizík z Ruska.
Ak by Moskva znížila dodávky ropy, zemného plynu alebo uhlia s cieľom získať politický vplyv, prípadne by zaviedla odvetné sankcie, pre strednú Európu by to znamenalo „závažné dôsledky“.
Dôvodom je extrémna závislosť Slovenska a okolitých krajín od ropy a plynu, ktorá v Európa nemá obdobu.

Zásobníky zemného plynu sú v Európskej únii naplnené na 31 percent, čo predstavuje 34,8 miliardy kubických metrov plynu. Na Slovensku je to len 26 percent a niečo cez jednu miliardu kubických metrov plynu. V rovnakom období vlaňajška boli slovenské zásobníky naplnené na 46 percent a objem plynu bol dvojnásobný.
Vzhľadom na to by aj relatívne krátke priškrtenie dodávok plynu mohlo viesť k ďalšiemu výraznému zvýšeniu cien energií.
Silné inflačné tlaky by sa znásobili, čo by mohlo Európsku centrálnu banku prinútiť zvýšiť úrokové sadzby. Výsledkom by mohlo byť spomalenie hospodárskeho rastu, či dokonca recesia a rast zadlženosti štátov.

Slovensko je najviac závislé z celej EÚ
Z hľadiska medzinárodného obchodu Ukrajina a Rusko nepredstavujú pre Slovensko významné trhy. Putinovým tromfom je silná závislosť od ropy a zemného plynu.
Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák upozorňuje, že z Ruska sa na Slovensko importujú takmer dve tretiny ropy a pri plyne je to dokonca vyše 90 percent. Z tohto pohľadu je najohrozenejšou krajinou Európskej únie, keďže zo zvyšku sveta pochádzajú menej než štyri percentá ropy a plynu.