Keď po anexii Krymu uvalili v roku 2014 Spojené štáty a Európska únia sankcie na Rusko, rubeľ voči doláru oslabil o 50 percent, tri roky sa krajina zmietala vo vysokej inflácii, ekonomickej recesii a znížených investičných ratingoch.
Sankcie sú tu na to, aby sa ekonomickou cestou nastolil mier, bezpečnosť a potrestali tí, ktorí porušujú medzinárodné právo, ľudské práva a ohrozujú bezpečnosť.
Všetko toto ale malo aj iný efekt a to ten, že sa prezident Vladimir Putin rozhodol štát dedolarizovať a ochrániť ho tak pred reakciou z budúcnosti. Dnes už je vojna, a volanie po masívnych sankciách silnie. Nejaké už Západ, kam treba zarátať Japonsko a Austráliu, na Rusko uvalil a o ďalších sa neprestajne rokuje.
Akú úlohu zohrajú, sa Nikola Šuliková Bajánová pýta Sone Muzikářovej, šéfky programu ekonomického vývoja a udržateľnosti organizácie Globsec.
Prehľad správ
Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že až do odvolania pozastavuje schvaľovací proces pre nový plynovod Nord Stream 2. Tento projekt je pre nemeckú energetiku zásadný a je tiež naviazaný na jeho politickú stranu SPD, napriek tomu Scholz povedal, že plynovod plánuje vyhlásiť za hrozbu pre Nemecko. Ak sa povoľovací proces zastaví, Gazprom bude svoje záväzky voči európskym odberateľom schopný plniť iba vtedy, ak bude plyn naďalej prepravovať cez Ukrajinu, a teda aj Slovensko. Oveľa viac vyťažená by tak mohla byť celá tranzitná sústava Slovenska, cez ktorú v súčasnosti tečie len 25 miliónov kubických metrov plynu denne, teda približne jedna desatina celkovej kapacity.
Akcie bánk v eurozóne vo štvrtok klesli po tom, čo ruské sily začali rozsiahlu inváziu na Ukrajinu a predstavitelia Európskej únie oznámili, že uvalia na Rusko nové sankcie. Index bánk v eurozóne prežíva najhorší deň od krachu trhu po vypuknutí pandémie ochorenia Covid-19 v marci 2020, pričom do 13:40 SEČ klesol až o 8,6 percenta, čím vymazal všetky svoje zisky za rok 2022.
Pre obavy o dodávky energií do Európy prudko rastú ceny zemného plynu a ropy. Ropa Brent prelomila psychologickú hranicu 100 dolárov za barel a okolo štvrtkového obeda jej cena presiahla 104 dolárov. Ropa je najdrahšia od roku 2014, preto možno očakávať ďalšie zvýšenie cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach. Európske ceny zemného plynu rastú o viac ako štvrtinu a dosiahli vo štvrtok na obed hodnotu 117 eur za MWh. Ráno bolo zdražovanie plynu najsilnejšie - až o 41 percent.
Slovensko má v súčasnosti dostatočné zásoby plynu, ropy aj jadrového paliva. Povedal to v stredu po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík. Rezort hospodárstva už podľa ministra zvažuje riešenia na nadchádzajúce obdobie, keď by sa mali zásobníky začať pripravovať na ďalšie vykurovacie obdobie.Pokiaľ by došlo k prerušeniu dodávok ropy, má Slovensko zásoby na 90 dní a podľa Sulíka je možné dopraviť na Slovensko ropu aj cez južný ropovod Adria. Rovnako majú Slovenské elektrárne v súčasnosti dostatok jadrového paliva pre atómové elektrárne a podnikajú kroky, aby sa zásoby paliva ešte zvýšili. Rezort hospodárstva má podľa ministra pripravený scenár pre prípad prerušenia dodávok surovín z ruskej federácie, no aktuálne podľa neho žiadne výpadky nehrozia.
Inflácia v eurozóne sa na začiatku roka zrýchlila a dostala sa na nový rekord, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Index spotrebiteľských cien v eurozóne v januári medziročne stúpol o 5,1 percenta po zvýšení o 5 percent v predchádzajúcom mesiaci, potvrdil Eurostat svoj rýchly odhad z 2. februára. Inflácia v regióne sa dostala na najvyššiu úroveň od zavedenia eura v roku 1999.
Podcasty denníka SME
Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
Pravidelné podcasty:
- Dobré ráno - denný spravodajský podcast
- Piatoček - satirický podcast
- Rozhovory ZKH - diskusná relácia
- Ľudskosť - podcast o mentálnom zdraví
- Dejiny - týždenný historický podcast
- Klik - týždenný technologický podcast
- Index - týždenný ekonomický podcast
- Vertigo - podcast o filmoch a seriáloch
- Zoom - týždenný vedecký podcast
- Tech_FM - týždenný vedecko-populárny podcast
- Vizita - týždenný podcast o zdraví
- Rutina - podcast o kráse a starostlivosti o telo
- SME výber (Na Slovensku aj po anglicky, Teplá vlna, Ľudia píšu Tisovi, Ako šafránu)
Minisérie:
- TransFér - podcast o transrodových ľuďoch
- My sa vám ozveme - podcast o znevýhodnených na trhu práce
- Odsúdení na neúspech - podcast o vylúčených komunitách
- Gyncast - podcast o gynekologických a pôrodníckych témach
- Klímapodcast - o klimatickej kríze
- ZAŽI_SK - cestovateľský podcast
- Medzi nami
- Odkrývanie - podcast Dokumentačného strediska holokaustu
Sportnet.sk podcasty:
- Sportnet podcast - denný podcast portálu Sportnet.sk
- Oh my Hockey! - týždenný podcast o NHL
- Vykroč - rozhovory so športovými osobnosťami
- Spoza piva - týždenný podcast o futbale
- Futbalová neštandardka - mudrovačky o futbale
- Lexikón športu - športové zaujímavosti a fakty z histórie
Partnerské podcasty:
- Všesvet - cestovateľský podcast
- Vedátorský podcast
- Pravidelná dávka - vzdelávací podcast
- Ulica nie je domov - podcast organizácie Depaul
- Svet medzi riadkami - podcast organizácie Človek v ohrození
- Knižná revue - podcast Slovenského literárneho centra
- Neumlčaní - podcast Úradu na ochranu oznamovateľov
- Vedecký podcast SAV - podcast Slovenskej akadémie vied
- SND – Sme Národné - podcast národného divadla
- Kvantum ideí - veda a filozofia
- Zblízka - podcast Slovenskej filmovej a televíznej akadémie
Archív:
- Mimóza - víkendový podcast
- Rozprávky SME (číta Robo Roth)
- Dobrú chuť - podcast o jedle a varení
- Bezpečne SK - diskusná relácia o obrane a bezpečnosti
- Za volantom
- Modrá vlna - podcast o EÚ (web podcastu)
Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.