Vojenská agresia Putinovho režimu na Ukrajine zmení pomery na európskej scéne vo viacerých smeroch. Týka sa to aj výdavkov na obranu - kým v posledných rokoch sa (aj na Slovensku) výrazne škrtili, už v blízkej budúcnosti tento sektor čakajú výrazné investície.
Ešte koncom februára to naznačil napríklad nemecký kancelár Olaf Scholz: "Budeme musieť viac investovať do bezpečnosti našej krajiny, aby sme ochránili slobodu a demokraciu."
Nemecká vláda sa z rozpočtu na rok 2022 rozhodla vyčleniť sto miliárd eur na armádne investície.

Pridávajú aj Poliaci. Doteraz na obranu vynakladali 2,2 percenta HDP ročne (podľa odporúčaní Severoatlantickej aliancie), po útoku Ruska na Ukrajinu zvýšili budúcoročný záväzok na tri percentá.
O potrebe zvýšiť výdavky na obranu hovorili v posledných dňoch aj slovenský premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽaNO).
"Aj my na Slovensku si musíme splniť domácu úlohu, čo si jasne uvedomujeme, musíme posilniť našu vlastnú obranyschopnosť a modernizovať ozbrojené sily," uviedol Heger po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Už teraz je jasné, že v Európe sa výdavky na obranu v krátkom čase zvýšia o miliardy eur. Môžu z toho získať aj slovenské firmy?
INDEX zostavil prehľad podnikov obranného priemyslu, ich výrobnú náplň, vlastnícke pozadie a hospodárske výsledky.