Invázia ruskej armády na Ukrajinu vedie západné štáty k pritvrdzovaniu sankcií. Začiatkom týždňa Spojené štáty americké ohlásili zákaz dovozu ruskej ropy, plynu aj uhlia. Podobnou cestou sa do konca roka plánuje vydať aj Spojené kráľovstvo.
Európska únia s rýchlym odstrihnutím od energetických zdrojov v Rusku váha, jej členské štáty sú od nich podstatne viac závislé.

Namiesto okamžitého embarga zatiaľ Európska komisia predložila plán REPowerEU, ako do konca tohto roka znížiť spotrebu ruského plynu o dve tretiny a úplne sa od neho odstrihnúť do roku 2027.
Z druhej strany produktovodov sa zasa ruská strana vyhráža zastavením dodávok v odvete na uvalené ekonomické sankcie.
Dokáže Európa prežiť bez ruského plynu a ropy? Ako je na tento scenár pripravené Slovensko? Čo môže individuálny človek spraviť, ak nechce kúriť plynom a ako si ešte túto zimu zníži účet za teplo?
V článku sa dočítate aj:
- Ako chce Európska únia prežiť bez ruského plynu?
- Ako reálne je rýchle zníženie závislosti?
- Slovensko je z pohľadu ropy aj plynu z Ruska v EÚ najzraniteľnejšie. Ako je pripravené na ich výpadky?
- Ako alternatíva sa spomínajú obnoviteľné zdroje. Nie je výroba energie takýmto spôsobom drahšia?
- Žijem v bytovke. Ako sa môžem odpojiť od plynu?
- Mám rodinný dom. Nechcem kúriť plynom. Čo mám robiť?
- Akým spôsobom môžem znížiť spotrebu energií?
- Ako sa zníži spotreba tepla, ak si dom zateplím?
1. Ako chce Európska únia prežiť bez ruského plynu?
Vyše 40 percent plynu, ktorý sa v EÚ spotrebuje, pochádza z Ruska. V roku 2021 to bolo 155 miliárd kubických metrov plynu.
Zníženie o aspoň dve tretiny a následné úplné odstrihnutie chce EÚ dosiahnuť využitím existujúcich plynovodov z Nórska, Azerbajdžanu či Alžírska, ale aj dodávkami skvapalneného plynu (LNG) z USA.
Skvapalnený plyn by mohol pokryť tretinu ruských dodávok. V januári prišlo do Európy týmto spôsobom desať miliárd kubických metrov plynu, čo je doterajší rekord.
Pri náhrade plynu v energetickom mixe EÚ sa počíta sa tiež s novými veternými a slnečnými elektrárňami, väčším využívaním vodíka a biopalív, ako aj rýchlejšou elektrifikáciou.
Súčasťou plánu je tiež zníženie spotreby plynu. Napríklad zníženie teploty v byte o jeden stupeň Celzia môže ušetriť šesť percent energií. Za dostatočnú teplotu sa pritom považuje 20 stupňov Celzia v obývačke a 17 stupňov v spálni.
Podľa prepočtov Európskej komisie sa takto dá ročne ušetriť desať miliárd kubických metrov plynu. EÚ zároveň počíta s finančnými dotáciami na inštaláciu tepelných čerpadiel a na zatepľovanie budov.

2. Ako reálne je rýchle zníženie závislosti?
Odklon od plynu nie je témou iba posledných dní. Európska únia plánuje jeho nahradenie obnoviteľnými zdrojmi už dlhšie.