KYJEV. Na Rusko a Ukrajinu spoločne pripadá takmer tretina pšenice obchodovanej na svetovom trhu, uviedla agentúra APA na základe údajov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo z roku 2020.
Podľa týchto čísel 18,1 milióna ton alebo desatina z pšenice na globálnom trhu pochádza z Ukrajiny, ktorá je jej piatym najväčším exportérom na svete. Ruský útok už výrazne zvýšil jej cenu, ktorá sa dočasne dostala nad 400 eur za tonu.
Najväčším vývozcom je Rusko
Na Ukrajinu síce v roku 2020 pripadli len 3 percentá vypestovanej pšenice. Krajina však z nej spotrebovala len zlomok, a preto na ňu pripadalo až 10,4 percenta exportu.
Najväčším vývozcom je Rusko s (37,2 milióna ton a podiel 22 percent), za ktorým nasleduje Európska únia (37 miliónov ton, 21 percent), USA a Kanada. Vnútorný obchod v rámci EÚ nie je do týchto čísel započítaný.
Čína uľahčí dovoz obilia z Ruska
Na dovoz pšenice sú odkázané predovšetkým veľké ázijské a africké štáty, ako sú Indonézia (10,3 milióna ton), Turecko (9,7 milióna ton), Egypt (9 miliónov ton) a Čína (8,2 milióna ton).
Čína už na začiatku februára oznámila, že uľahčí dovoz obilia z Ruska. Čína je síce najväčším producentom pšenice na svete, ale napriek tomu sa nezaobíde bez jej dovozu.

Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo v piatok varovala, že medzinárodné ceny potravín a krmív môžu v dôsledku vojny na Ukrajine stúpnuť o viac než 20 percent.
Index cien potravín OSN sa vo februári dostal na rekordné maximum a je takmer isté, že v najbližších mesiacoch bude v dôsledku vojny na Ukrajine pokračovať v raste.
Podľa organizácie iné krajiny nedokážu plne vykompenzovať očakávaný výpadok exportov z Ruska a Ukrajiny a tento nedostatok môže spôsobiť nárast cien potravín a krmív o 8 až 22 percent, pričom už teraz sa nachádzajú na vysokých úrovniach.