BRATISLAVA 6. júla (SITA) - V prvom štvrťroku 2005 sa na Slovensku predalo, vrátane odhadovaného predaja drobnochovateľov, celkom 33,6 tis. ton jatočných ošípaných v živej hmotnosti. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak klesol ich predaj o 25,3 %. V druhom štvrťroku bude ponuka jatočných ošípaných zrejme ešte o 4,8 %, teda o 10,2 tis. ton, nižšia ako v prvom kvartáli. V treťom a poslednom štvrťroku 2005 by sa mala ponuka mierne zvýšiť. Celoročný predaj jatočných ošípaných by mal podľa predpokladov dosiahnuť takmer 135 tis. ton, čím by ich predaj klesol medziročne o 15,7 %. Vyplýva to z doplňujúcej Komoditnej situačnej a výhľadovej správy Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva SR (VÚEPP), ktorej autorkou je Svetlana Borecká.
Celkový počet ošípaných predstavoval k 31. marcu tohto roka 1,124 mil. kusov, čo je v porovnaní s prvým kvartálom 2004 pokles o 16,1 %. Počet ošípaných vo výkrme sa medziročne znížil o 20,7 % a ku koncu prvého štvrťroka 2005 dosiahol 445,9 tis. kusov. Nižšia ponuka ošípaných sa pravdepodobne prejaví miernym oživením nákupných cien. Dopyt sa však pravdepodobne vykryje dovozom. Ako S. Borecká vo svojej správe uvádza, napriek nízkym realizačným cenám výkrmových ošípaných a zhoršujúcim sa ekonomických výsledkom v tejto oblasti, sa zlepšujú reprodukčné ukazovatele a úžitkovosť ošípaných.
Ceny platené výrobcom jatočných ošípaných sa podľa údajov Štatistického úradu SR pohybovali v marci v akostnej triede S na úrovni 59,70 Sk/kg jatočnej hmotnosti, v triede E 54,80 Sk/kg, v triede U 53 Sk/kg a v triede R 50,90 Sk/kg. V porovnaní s decembrom 2004 boli ceny na konci marca vyššie len v akostnej triede S. Ceny v ostatných akostných triedach boli v marci nižšie ako v decembri. V porovnaní s prvým štvrťrokom 2004, však boli priemerné ceny vyššie od 3,80 Sk do 4,85 Sk za kg jatočnej hmotnosti, čo predstavuje nárast od 7 % do 10,6 %.
Vstupom Slovenska do Európskej únie sa zmenil systém sledovania zahraničného obchodu. Obchodovanie s inými členskými krajinami sa už nepovažuje za vývoz či dovoz. Podľa informácií VÚEPP teda dosiahol dovoz živých ošípaných v rámci únie za prvé dva mesiace tohto roka 723,4 ton, pričom sa realizoval z ČR, Holandska a Poľska. Import bravčového mäsa z ČR, Francúzska, Poľska, Dánska a Nemecka dosiahol 6,7 tis. ton. Vývoz živých ošípaných sa realizoval do Maďarska a to v objeme 406,3 ton a bravčové mäso sa exportovalo do ČR a Maďarska v množstve asi 517,6 ton.