Už viac ako tri týždne sme svedkami ruskej invázie na Ukrajinu. Menší, ale aj väčší investori panikária a snažia sa vyhodnotiť či ide o globálny, alebo skôr lokálny problém. Ako sa zachovať v čase, keď mnohé trhy padajú? Opýtali sme sa Jana Hlavsu, CEO a co-foundera Fondee, investičnej platformy, ktorá len nedávno expandovala aj na Slovensko.
Keď panika nie je na mieste
Fondee, ktoré vstúpilo na slovenský trh len začiatkom tohto roka, si už od svojho spustenia stihlo podmaniť prvé stovky skúsených, ale aj začínajúcich investorov. Svojim klientom ponúkajú jednoduché, dostupné a transparentné investovanie, ktoré zvládne vskutku každý. Jedným z cieľov Fondee je zároveň zvyšovať finančnú gramotnosť, aby tak mladí ľudia pochopili, že investovanie je dnes už akousi nevyhnutnosťou, pokiaľ si chce človek zabezpečiť napríklad aj dôstojný dôchodok.
“Zásadné konflikty ľudských dejín mali vždy značný dopad na svetovú ekonomiku, a teda aj na prepady trhov.
„
„Sú to práve mladí klienti, ktorí na investičnom trhu nemajú toľko skúseností, aby sa v danej situácii, akej čelíme aj dnes, vedeli rozhodovať správne. Samozrejme, za bežných okolností sa o ich portfólio stará Fondee. Našim klientom prakticky stačí nastaviť si trvalý príkaz, aby tak vedeli do svojho investičného portfólia vo Fondee investovať pravidelne, a o všetko ostatné sa postará tím našich špecialistov. Dnes však môžeme sledovať davovú paniku, kedy si ľudia vo veľkom vybavujú nové pasy, „pod vankúšom“ držia nemalú hotovosť a o investovaní nechcú ani počuť,“ vysvetľuje Jan Hlavsa, CEO a co-founder Fondee.
„Pokúsme sa teda vychádzať z histórie, kedy všetky zásadné konflikty ľudských dejín mali vždy značný dopad aj na svetovú ekonomiku, a teda, aj na prepady trhov. Či už hovoríme o vojne v Iraku, útoku na newyorské dvojčatá, vojnovom konflikte v Perzskom zálive či predchádzajúcej kríze na Ukrajine v roku 2014, môžeme vypozorovať podobné správanie na akciových trhoch. V uvedených prípadoch evidujeme prepad okolo 15 percent a následné zotavenie trhu v rámci týždňov až mesiacov,“ komentuje Hlavsa.

„Aj napriek tomu, že v podobných dobách nedokážeme úplne odhadnúť dlhodobé dopady svetového rázu, isté princípy sa skrátka nemenia a môžu nám pomôcť lepšie pochopiť vývoj na trhu v nasledujúcich mesiacoch. Akcie padnú, energia zdražie a inflácia porastie. V čom sa však súčasná situácia líši, je obrovské množstvo nových drobných investorov robiac ich unáhlené rozhodnutia. Prístupnosť technológií tak môže paradoxne zhoršiť prepady, ale zároveň zrýchliť následné zotavenie,“ uzatvára.
Napriek tomu, že je aktuálne celý svet vystavený nesmierne napätým sledom udalostí, tak v ekonomickej realite s podobnými udalosťami počítame skrátka ako s geopolitickým rizikom. Hlavsa ďalej uvádza, že z pohľadu čisto racionálneho totiž bývajú finančné trhy a ekonomická aktivita viac ovplyvnené geopolitickými hrozbami, akými sú napríklad počiatok vojny či teroristický útok, ako skutočnými udalosťami, ktoré nasledujú.
“„Prečkať búrku na akciovom trhu je dlhodobo dobrá stratégia. História hovorí, že investori, ktorí sa držali akciového trhu a nie svojich emócií, väčšinou žali profit.
„
Pre investorov má preto jeden jasný odkaz, a to postupovať s rozvahou a nepanikáriť, neprepadať unáhleným rozhodnutiam. Táto technika správania sa na trhu, kedy nejdeme „s davom“, sa nazýva „contrarian investing“. Ten, kto sa teda na trhu chová a investuje inak, než väčšina, je nazývaný kontarián.
„Prečkať búrku na akciovom trhu je dlhodobo dobrá stratégia. Dokonca aj sama história nám tak trochu hovorí, že investori, ktorí sa držali akciového trhu a nie svojich emócií, väčšinou žali profit. A tak tomu bude pravdepodobne aj v budúcnosti. My vo Fondee preto našim klientom vysvetľujeme, že práve teraz je ideálny čas na nové investície.”
Sila malých investorov a technológií
“Všetko, od vytvorenia účtu, cez nastavenie vášho investičného portfólia, až po samotnú správu účtu, prebieha online. Navyše vám na vytvorenie investičného portfólia stačí len 40 eur.
„
Prakticky aj celá filozofia samotného Fondee je založená na technológiách. Investovať môžete z pohodlia domova bez toho, aby ste museli navštíviť pobočku banky či finančného špecialistu. Všetko, od vytvorenia účtu, cez nastavenie vášho investičného portfólia, až po samotnú správu účtu, prebieha online. Navyše vám na vytvorenie investičného portfólia stačí len 40 eur. Investovanie preto naozaj nikdy nebolo dostupnejšie. Stali sa tak technológie našim sluhom alebo zastávajú rolu nášho pána? Aká veľká je rola malých investorov?
„Rozmach technológií a fakt, že každý, kto má mobilný telefón môže investovať, so sebou v krízových situáciách prináša takzvanú averziu k riziku, ktorú, keď geopolitické hrozby zvyšujú, sa ešte znásobí. Na jednej strane totiž technológie zabezpečujú oveľa jednoduchší prístup k akciovému trhu, do ktorého sa tak dostane širší okruh užívateľov a potenciálnych menších investorov, avšak práve drobní investori a obyčajní ľudia, ktorí vo svete investícií iba strážia svoje úspory, podľahnú najväčšiemu tlaku a zo strachu začnú svoje pozície predávať, reaguje Hlavsa. „Táto veľká vlna strachu sa potenciálne môže postarať o ešte väčší prepad trhu, než aký sme v podobných situáciách v minulosti zaznamenávali. Na ten sa treba jednoducho pripraviť a obrniť trpezlivosťou. Druhou stranou mince rýchleho vývoja technológií je potom možnosť rovnako rýchlej stabilizácie a ďalší rekordný rast. Spomeňme si napríklad na začiatky pandémie v roku 2020 a obrovský prepad akciového trhu. Úplne kľúčové tak pre všetkých investorov bude v nadchádzajúcich týždňoch pristupovať ku každej zmene konštruktívne a s rozvahou. Vyhýbajme sa rozhodnutiam založeným na emóciách. V podobných situáciách sú obavy plne na mieste, no z investorského pohľadu by sme sa im však mali vyhnúť,“ dopĺňa.

Aké sú prognózy trhu?
„Je potrebné sa pripraviť na reakciu trhov. Ak sa však oprieme o historické udalosti, opäť môžeme očakávať urovnanie krivky, kedy pôjde investičný trh zas hore. Náš strach by sme nemali pretvárať do paniky, ktorá má väčšinou za následok len ďalšiu paniku. Nasmerujme ho naopak tým správnym smerom - k pomalému dokupovaniu a sledovaniu trhu bez zbytočného stresu a unáhlených predajov. Budúcnosť síce nepoznáme, zaistiť sa však môžeme a aj musíme. Moje odporúčanie, preto znie úplne jasne: ak ste vlastníkom akcií, nie je múdre sa ich dnes zbavovať. Trh je neúprosný a z dlhodobého hľadiska ide iba o ďalší výkyv, na ktorý netreba nutne reagovať. Našim investorom naopak radíme pokračovať v ich dlhodobom investičnom pláne, prípadne v súčasnej dobe investovať viac, než investujú zvyčajne,“ komentuje Hlavsa.
“Našim investorom radíme pokračovať v ich dlhodobom investičnom pláne, prípadne v súčasnej dobe investovať viac, než investujú zvyčajne.“
„
Vzťah malých investorov k ich vlastným investičným portfóliám je dnes naštrbený. Prevláda neistota a ľudia nevedia, ako sa majú na budúcnosť pripraviť. Jan Hlavsa z Fondee však situáciu vidí zreteľne:
„Pokiaľ ste do sveta investícií ešte nevstúpili, práve padajúce ceny vás môžu naopak motivovať k nákupu. Stále totiž platí toľkokrát omieľaná investorská poučka Warrena Buffeta: ‚‚Buďte bojazliví, keď sú ostatní chamtiví, a chamtiví, keď sú ostatní bojazliví“.“
Tento článok vám prináša Fondee.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.