BRATISLAVA. Na Slovensku sa zavedú limity verejných výdavkov v rámci novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.
Právnu normu v stredu schválilo plénum Národnej rady (NR) hlasmi 95 zo 129 prítomných poslancov.
Limit už od roku 2023
O zavedení limitu verejných výdavkov hovorí pozmeňujúci návrh z výborov, ktorý plénum tiež schválilo. Doplnil do zákona ich definovanie aj spôsob jeho určenia. Limitom verejných výdavkov sa rozumie maximálna výška celkových časovo rozlíšených konsolidovaných výdavkov verejnej správy.
Vypočítavať ho bude Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Nevzťahuje sa napríklad na výdavky územnej samosprávy, prostriedky z rozpočtu Európskej únie (EÚ) či prostriedky štátneho rozpočtu určené na financovanie spoločných programov SR a EÚ.
Limit verejných výdavkov bude prvýkrát platiť v rozpočtovom roku 2023. V ôsmom volebnom období národnej rady sa limit verejných výdavkov určuje na roky 2023 až 2025. Nedodržanie limitu verejných výdavkov na roky 2023 a 2024 sa nebude považovať za porušenie povinnosti podľa tohto zákona.
Na posilnenie strednodobej záväznosti rozpočtu sa limit výdavkov stanovuje na každý rok volebného obdobia. Na dosiahnutie cieľa dlhodobej udržateľnosti verejných financií je podľa spoločnej správy z výborov samotný limit výdavkov potrebné napojiť na výsledkové ciele štrukturálneho salda. Výpočet plánovanej hodnoty štrukturálneho salda potrebného na výpočet limitu verejných výdavkov sa zároveň automatizuje bez potreby určenia cieľov vládou.
Limity verejných výdavkov bude schvaľovať národná rada. Uznesenie národnej rady má obsahovať hodnotu limitu verejných výdavkov na jednotlivé roky a uverejňovať sa bude v Zbierke zákonov.
Zavádza sa tiež povinnosť, aby počas uplatňovania opatrení podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a potreby prijímať opatrenia na zlepšenie hospodárenia SR boli pozmeňujúce a doplňujúce návrhy s dôsledkom na prekročenie limitu verejných výdavkov predkladané a prerokované už vo výboroch národnej rady.
Míľnik v pláne obnovy
Aktualizácia stanoveného limitu má zohľadniť prípadné odchýlenia v odhadoch jednotlivých rozpočtových položkách či identifikované neplnenie výdavkového limitu v predchádzajúcom rozpočtovom roku. Podobne sa v aktualizácii limitu zohľadní potreba uplatňovania sankčných mechanizmov vychádzajúcich z uplatňovania sankcií dlhovej brzdy.
Určujú sa aj ďalšie situácie, keď sa limity výdavkov aktualizujú. Zákon rieši i fungovanie limitu výdavkov počas ekonomickej krízy a po jej skončení sa. Nad rámec limitu verejných výdavkov bude možné realizovať výdavky z účelovo určených príjmov, napríklad darov, grantov, transferov.
Zavedú sa tiež odstupňované reputačné sankcie pre vládu pri nesplnení limitu výdavkov za predchádzajúci rok. Povinnosť pre vládu požiadať národnú radu o hlasovanie o vyslovení dôvery vláde je obmedzená na situáciu, keď opakovane nesplní limit výdavkov s výraznou odchýlkou a sankciu znáša vláda v tom istom volebnom období, keď došlo k opakovanému nesplneniu limitu.
Návrh zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy mal byť pôvodne vykonávacím zákonom, ktorý mal zaviesť výdavkové limity do rozpočtového procesu. Pozmeňujúcim návrhom sa však upravil tak, že tieto limity zavádza.
Záväzné limity verejných výdavkov mala pôvodne zaviesť novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorá sa však presunula až na júnovú schôdzu. V koalícii totiž nebola dohoda na tomto ústavnom zákone.
Výdavkové limity sú aj míľnikom v pláne obnovy. Rokovania o dlhovej a daňovej brzde by mali pokračovať neskôr.
Mimoriadna schôdza k cenám energií nebude
Parlament neschválil program mimoriadnej schôdze na schválenie stanoviska Slovenskej republiky k ohrozeniu strategických energetických záujmov hospodárstva a občanov SR a návrhu k opatreniam na zamedzenie nežiadúceho cenového vývoja.
O zvolanie mimoriadnej schôdze požiadala opozičná strana Smer. Za program schôdze hlasovalo 50 poslancov zo 124 prítomných.
Poslanci opozície navrhovali prijať uznesenie, že zastavenie dodávok ropy a zemného plynu z Ruskej federácie by malo zásadný zničujúci účinok na hospodársku a sociálnu sféru Slovenska.
V uznesení sa podľa opozície tiež konštatuje, že Slovenská republika podporuje v európskej politike uvážlivý prístup, ktorý neeskaluje napätie na Ukrajine a nepodporuje nárast vojnových aktivít ani na jednej zo strán vojnového konfliktu.
Z rokovania:
- Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie odporučil plénu, aby vzalo petíciu Za lepšiu ochranu prírody na vedomie. Vyplýva to zo schváleného uznesenia výboru. Petíciu podpísalo 103 782 ľudí.
- Slovenské súdy budú môcť konať, ak si to vyžaduje záujem maloletého, aj keď nemá obvyklý pobyt v Slovenskej republike. Pôjde o prípady slovenských občanov v krajine, s ktorou SR nie je viazaná žiadnou zmluvou a je to potrebné na ochranu práv a záujmov maloletého. Vyplýva to z prijatej vládnej novely zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom. Za zákon hlasovalo 84 poslancov parlamentu.
- Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o zriadení správnych súdov, ktorá je súčasťou reformy súdnej mapy. Tá je zameraná na nové usporiadanie sídiel a obvodov okresných súdov a krajských súdov, na zriadenie dvoch mestských súdov, ako aj na vytvorenie správnych súdov.
- Kontrolu eurofondových zákaziek podľa zákona bude na rozdiel od súčasnosti vykonávať už len Úrad pre verejné obstarávanie podľa jednotných pravidiel.
- Hroziaci úpadok budú môcť podnikatelia riešiť preventívnou reštrukturalizáciou. V slovenských podmienkach ide o novú právnu oblasť, keďže doteraz síce právne predpisy sporadicky hroziaci úpadok spomínali, avšak jeho riešenie nijako systematicky neupravovali.
- Plénum Národnej rady schválilo zákon o príspevkoch z fondov Európskej únie z dielne ministerky pre investície Veroniky Remišovej (Za ľudí). Legislatíva upravuje právne vzťahy pri poskytovaní eurofondov z nového programového obdobia na roky 2021 – 2027, postup a podmienky poskytovania, práva a povinnosti osôb v súvislosti s poskytovaním, pôsobnosť orgánov štátnej správy a územnej samosprávy a zodpovednosť za porušenie podmienok.
- Menej prísne tresty pre užívateľov marihuany navrhli vládni poslanci v novele Trestného zákona, ktorú dnes schválil parlament. Za prijatie novely hlasovalo 72 členov zákonodarného orgánu.
- Od mája tohto roka bude mať osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je nespôsobilá dať informovaný súhlas, právo na prítomnosť blízkej osoby pri poskytovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti.
- Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo obrany SR budú môcť zaškoliť a vycvičiť inštruktorov autoškôl vo vlastnej pôsobnosti.
- Parlament posunul do druhého čítania poslanecký návrh novely zákona o trinástom dôchodku, podľa ktorého by mala Sociálna poisťovňa vyplatiť penzistom polovicu trinásteho dôchodku už v júli tohto roka. Zvyšnú polovicu trinástej penzie by mali dôchodcovia podľa tohto návrhu dostať v štandardnom termíne, teda v novembri tohto roka.
- Projektová výzva sa upraví, bude obsahovať kritériá na hodnotenia žiadosti o prostriedky. Poradie alebo váha ich dôležitosti by mali byť rozdelené na viaceré časti hodnotenia.