Slovensko-ukrajinskú hranicu od začiatku vojenskej agresie Putinovho režimu prekročilo vyše 228-tisíc utečencov. Hoci ide o bezprecedentnú humanitárnu krízu, pre Slovensko je to aj príležitosť získať kvalifikovaných pracovníkov. Takúto stratégiu má pri zvládaní utečeneckých vĺn dlhodobo napríklad Nemecko.

Podľa ministerstva práce si zatiaľ na Slovensku našlo prácu 92 vojnových utečencov z Ukrajiny, väčšinou na pozíciách kuchárov, pekárov či operátorov výroby.
Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov a dopravy upozorňuje na riziko brain wastu, teda plytvania potenciálom ľudí, ktorí na Slovensko prichádzajú. "Ak budeme môcť kvalifikovaných pracovníkov zamestnávať len v menej kvalifikovaných pozíciách, nebudú chcieť na Slovensku ostať," hovorí.
Problémom je, že mnohí utečenci nevedia na účely zamestnania zdokladovať dosiahnuté vzdelanie, keďže si pri odchode z vlasti vzali len najnutnejšie veci. Najvypuklejší je tento problém pri zamestnávaní zdravotníckeho personálu.
Zdravotníci potrebujú jazyk aj odbornosť
Možnosť pracovať vojnovým utečencom z Ukrajiny vo všeobecnosti poskytuje status dočasného útočiska, o ktorý zatiaľ požiadalo 35-tisíc ľudí.