Bratislava 6. júla (TASR) - Slovenský kapitálový trh má najmenšiu kapitalizáciu a najnižší objem v stredoeurópskom regióne a najhoršiu väčšinu ukazovateľov v rámci celej Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z Ročnej správy o stave kapitálového trhu za rok 2004, ktorú pripravil Úrad pre finančný trh (ÚFT).
Trhová kapitalizácia kótovaných akcií bola ku koncu minulého roka 5,18 % hrubého domáceho produktu (HDP). V Českej republike mal tento ukazovateľ hodnotu 35,47 %, v Maďarsku 25,57 % a v Poľsku 23,91 %.
"Hoci slovenská ekonomika zaznamenáva v posledných rokoch pozoruhodný rast a výrazné štrukturálne zmeny a postupne získava z uskutočnených ekonomických reforiem, na slovenskom kapitálovom trhu sa tieto vplyvy takmer vôbec neprejavujú a naďalej pretrváva bankovo-centrický charakter finančného trhu," uvádza sa v správe.
ÚFT konštatoval, že trhová kapitalizácia burzy je na úrovni asi 3 desatín HDP, avšak kapitalizácia akcií je len približne 10,6 % HDP, z toho kótovaných 5,2 % HDP.
Nízka likvidita akciového trhu v SR sa prejavuje aj pri základných ukazovateľoch burzovej likvidity, teda schopnosti rýchlo predať alebo kúpiť akcie. To sa dá porovnať ako pomer celkového objemu realizovaných obchodov k ich trhovej kapitalizácii. Tento ukazovateľ poskytuje predstavu o tom, aká časť formálneho objemu investícií vstupuje do kurzotvorných procesov.
Kým na najrozvinutejších európskych trhoch sa hodnoty tohto ukazovateľa v roku 2004 pohybovali na úrovni 110 až 200 %, na Slovensku mal tento ukazovateľ ku koncu minulého roka hodnotu 15,26 %. Ak sa zoberú do úvahy akcie, nachádzajúce sa na kótovanom trhu Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB), pomer celkového objemu obchodov k ich trhovej kapitalizácii je na úrovni 19,90 %. Oproti roku 2003 to znamená pokles o 10 %. Bol zapríčinený najmä nárastom celkovej trhovej kapitalizácie akcií na kótovanom trhu BCPB. V stredoeurópskom regióne bol v roku 2004 tento ukazovateľ na úrovni 25 až 70 %, horšie výsledky dosiahla Ľubľana (11,86 %), lepšie Varšava (25,34 %), Budapešť (51,16 %) a Pražská burza (69,40 %).
V predchádzajúcich rokoch bol pre slovenský akciový trh charakteristický malý objem kurzotvorných, teda anonymných obchodov v porovnaní s celkovým objemom obchodov na burze. V roku 2004 tvoril objem kurzotvorných obchodov 39,82 % celkového objemu obchodov s akciami. To v porovnaní s rokom 2003 predstavovalo nárast o 33,2 %. Bol spôsobený rastom kurzotvorných obchodov v rámci povinnej ponuky na prevzatie spoločnosti Slovnaft, a. s. Vďaka nej sa v januári 2004 uskutočnili obchody s akciami rafinérie v hodnote 8 miliárd Sk, čo bolo 97,1 % anonymných, teda kurzotvorných obchodov roku 2004.