MOSKVA. Embargo na dovoz ruskej ropy, ktoré presadzujú niektoré európske krajiny v súvislosti s vojenskou akciou Moskvy na Ukrajine, by malo priamy dosah na každého. Vyhlásil to v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) budú v pondelok rokovať o ďalších sankciách proti Moskve vrátane sankcií namierených na ruský energetický sektor.
Peskov v tejto súvislosti novinárom povedal, že ropné embargo „je rozhodnutie, ktoré zasiahne každého“.
Čína berie najviac ropy od Saudskej Arábie
Rusko už nie je ani najvýznamnejším vývozcom ropy do Číny. Nahradila ho opäť Saudská Arábia sa po dočasnom ústupe v závere minulého roka. Očakáva sa však, že možnosti Ruska sa budú vzhľadom na sankcie západných štátov zhoršovať.

Podľa údajov čínskej colnej správy doviezla najväčšia ázijská ekonomika v prvých dvoch mesiacoch roka zo Saudskej Arábie 14,61 milióna ton ropy, čo predstavuje 1,81 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov).
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka dovoz klesol, pokles bol však iba mierny, keď vlani za prvé dva mesiace doviezla Čína zo Saudskej Arábie 1,86 milióna barelov ropy denne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Pokles ruskej produkcie
Na porovnanie, dovoz ropy z Ruska dosiahol za január a február 12,67 milióna ton alebo 1,57 milióna barelov/deň. Medziročne to predstavuje pokles o 9 percent.
Pod pokles dovozu ruskej ropy sa podpísal najmä nižší dopyt zo strany menších nezávislých rafinérskych spoločností. Reagovali tak na rozhodnutie Pekingu znížiť dovozné kvóty pre tieto firmy.
Analytici očakávajú, že v marci sa dovoz ruskej ropy môže znížiť ešte výraznejšie, keďže kupci sa v dôsledku sankcií voči Rusku za inváziu na Ukrajinu nákupu tejto ropy obávajú.
Agentúra Reuters však uviedla, že ruská spoločnosť Surgutneftegaz spolupracuje s Čínou na obídení západných sankcií.
Produkciu ropy komplikuje vojna v Jemene
Saudská Arábia zároveň oznámila, že "nebude niesť zodpovednosť za nedostatok dodávok ropy na svetové trhy" v reakcii na útoky jemenských povstalcov húsíov, ktoré ovplyvnili saudskoarabskú produkciu ropy.
Medzinárodné spoločenstvo musí podľa saudskoarabského ministerstva zahraničných vecí "prevziať na seba zodpovednosť za udržiavanie dodávok energie" s cieľom "postaviť sa proti húsíom".
Opakované útoky húsíov podľa ministerstva ovplyvnia "výrobnú kapacitu Saudskej Arábie a jeho schopnosť plniť svoje záväzky". To ohrozí "bezpečnosť a stabilitu dodávok energie na svetové trhy".
Jemenskí povstalci v nedeľu uskutočnili sériu útokov, ktoré sa zamerali na saudskoarabské zariadenia na výrobu ropy a zemného plynu, pripomína AFP.
Saudskoarabské ministerstvo pre energetiku uviedlo, že útoky dronmi a raketami dočasne obmedzili produkciu v jednom závode na pobreží Červeného mora.