Bratislava 6. júla (TASR) - Národný plán zavedenia eura v SR pokrýva organizačné a technické aspekty vstupu Slovenska do eurozóny. Slovensko plánuje prijať euro k 1. januáru 2009. Ako určujúci systémový prístup k zavedeniu eura v SR sa predpokladá jeho simultánne zavedenie do bezhotovostného i hotovostného peňažného obehu. Vyplýva to z Národného plánu zavedenia eura (NPZE) v SR, ktorý dnes vláda SR prerokovala a schválila.
"Vstup do eurozóny a zmena národnej meny na spoločnú menu je technicky a organizačne náročným procesom, ktorým prešli už tie krajiny, ktoré euro majú. Aj na základe ich skúseností sme predložili návrh inštitucionálneho, organizačného a technického zabezpečenia tohto procesu. Euro by sa malo zaviesť 1. januára 2009 metódou veľkého tresku, čo znamená, že by sa v jednom momente malo euro stať jedinou menou používanou na území SR," uviedol minister financií na tlačovej besede počas prerušeného rokovania vlády. Ako ďalej informoval, duálne obdobie, počas ktorého budú súčasne fungovať obe meny bude trvať 16 dní a skončí sa 16. januára 2009. Po tomto dátume bude euro jedinou menou používanou území Slovenska.
NPZE predstavuje dokument, ktorý obsiahne hlavné úlohy tohto kroku tak, aby príprava na zavedenie novej meny mala plynulý priebeh a v deň zavedenia eura bola celá ekonomika spoľahlivo pripravená na jeho používanie v bezhotovostných aj hotovostných transakciách.
Ako Mikloš ďalej informoval, konverzný kurz stanoví už pol roka pred zavedením eura Rada Európskej únie po konzultáciách s Národnou bankou Slovenska a MF.
NPZE obsahuje zásadu kontinuity kontraktov, ktorá znamená, že zmluvy s čiastkami v korunách, budú pretransformované na čiastky v eurách. Pri zaokrúhľovaní cien plán zakotvuje zásadu zaokrúhľovania v prospech spotrebiteľa, čo znamená, že zaokrúhľovanie pri platení by malo ísť smerom dole a pri prijímaní peňazí občanmi by sa malo zaokrúhľovať smerom nahor. Dôležitou súčasťou NPZE je zásada duálneho oceňovania. Znamená to, že pol roka pred prechodom na euro budú obchodníci musieť určovať ceny v Sk aj v euro a rok po zavedení eura sa budú ceny uvádzať v oboch menách. "Je to najmä preto, aby sa zabránilo zneužitiu konverzie na umelé zvyšovanie cien," vysvetlil minister.
NPZE definuje najdôležitejšie organizačné a technické úlohy, ktoré je pred zavedením eura potrebné vykonať a určuje subjekty zodpovedné za ich vykonanie. Vedúcu organizačnú úlohu bude mať Národný koordinačný výbor pre zavedenie eura pod vedením Národného koordinátora zavedenia eura, ktorým je minister financií. Okrem Národného koordinačného výboru bude na riešenie odborných úloh vytvorených šesť pracovných výborov pre zavedenie eura.
Materiál stanovuje hlavné zásady zavedenia eura v SR, ako sú zásada kontinuity kontraktov, zásada nepoškodiť občana, zabránenie neopodstatnenému zvýšeniu cien a minimalizácia nákladov pri zavedení eura.
Národný plán sa nezaoberá ekonomickými a hospodársko-politickými aspektmi podmieňujúcimi prijatie SR do eurozóny, tieto sú riešené v Konvergenčnom programe a ďalších materiáloch.
Materiál vypracovali Ministerstvo financií SR a NBS v úzkej spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR a Ministerstvom spravodlivosti SR. Na príprave materiálu sa podieľali aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvo vnútra SR, Úrad vlády SR, Asociácia bánk, Združenie miest a obcí Slovenska, Protimonopolný úrad SR, Štatistický úrad SR, Úrad pre finančný trh, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Slovenský rozhlas, Slovenská televízia, Slovenská obchodná inšpekcia, Sociálna poisťovňa a ďalšie prizvané organizácie.