BRATISLAVA. Každoročný príspevok zo štátneho rozpočtu pre Maticu slovenskú by sa mohol zvýšiť z aktuálnych 1 344 600 na 1 500 000 eur.
Vyplýva to z novely zákona, ktorú poslanci Národnej rady v utorok posunuli do druhého čítania. Zmenu predložili zákonodarcovia z vládnej koalície.
"Ročný rozpočet predmetnej inštitúcie tvorí 1 344 600 eur, pričom dlhé obdobie sa štátna dotácia poskytovaná Matici slovenskej nevalorizovala, čo spôsobilo, že za desať rokov musela inštitúcia prepustiť 70 zamestnancov," skonštatovali predkladatelia.
Podotkli, že v súčasnosti je matica finančne poddimenzovaná, čo má negatívny dosah aj na činnosť odborných vedeckých pracovísk. A to aj vrátane pracovísk, ktoré sa v regiónoch starajú o miestne odbory a folklórne súbory.
Preto navrhujú zvýšenie dotácií a účelových dotácií zo štátneho rozpočtu.
Poslanci pripomenuli, že MS bola od svojho vzniku oporou slovenského národa a jej súčasným cieľom je budovať v mladých ľuďoch vzťah ku kultúre a dejinám.
Preto považujú za potrebné riešiť aj otázku financovania a hospodárenia matice, aby malo jej financovanie pozitívny dosah na činnosť stovky kultúrnych ustanovizní, folklórnych súborov a podobne.
Z rokovania:
- Podmienky poskytovania dotácií na účel sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity sa budú riadiť zákonom upravujúcim dotačnú činnosť Úradu vlády .
- Parlament posunul do druhého čítania návrh na novelizáciu tzv. lex korona vo finančnej oblasti. Trojica poslancov za SaS v novele navrhuje posunúť lehotu úhrady odvodov z prevádzkovania hazardných hier z apríla tohto roka na august tohto roka a lehotu úhrady odvodov, ktoré sú splatné do konca augusta tohto roka, na koniec decembra tohto roka.
- Novelu zákona o verejnom obstarávaní prerokuje plénum Národnej rady v skrátenom legislatívnom konaní.
- Poslanci Národnej rady v hlasovaní odmietli niekoľko návrhov noviel z dielne ĽSNS. V novelizácii zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov navrhovali, aby sa po novom plat poslancov, ako aj ďalších ústavných činiteľov, odvodzoval od výšky aktuálnej minimálnej mzdy v Slovenskej republike.
- Zmeny v obstarávaní prešli do druhého čítania, Rusov bude možné vylúčiť z verejných tendrov. Ide o priamu reakciu vlády na inváziu ruskej armády u nášho východného suseda. Zmeny vo verejnom obstarávaní dopĺňajú mechanizmus na obmedzenie účasti pri získavaní verejných zákaziek, ktoré zavádza už vlani schválená veľká novela verejného obstarávania s účinnosťou hlavnej časti 31. marca.
- Poslanci schválili rýchle zmeny v energetike, vyžiadala si to situácia na trhoch s energiami. Novelou zákona o regulácii v sieťových odvetviach sa rozširuje okruh cenovo regulovaných subjektov, posilňuje sa postavenie dodávateľa poslednej inštancie a podporuje sa rozvoj lokálnych zdrojov z obnoviteľných zdrojov energie.
- Poslanci schválili ďalší balík opatrení v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Zákon rieši preplácanie za ubytovanie utečencov aj zjednodušenie ich zamestnania.
- Poslanci predložili pozmeňujúce návrhy k novele vysokoškolského zákona. "Môžeme deklarovať, že vznikol veľmi kompromisný návrh, ktorý otvára vysokoškolské prostredie externému prostrediu a v prvom rade sa pozeralo na študentov a na to, aby mali veľmi kvalitné vysokoškolské vzdelanie," uviedol Gröhling.
- Mimoriadna schôdza k cenám potravín bude v stredu o 12:30. Témou schôdze bude návrh skupiny poslancov na prijatie uznesenia Národnej rady k vážnym sociálnym dosahom, ktoré sa dotýkajú nežiaduceho vývoja cien potravín a základných potravinových komodít.