BRATISLAVA. Polovodičový priemysel očakáva v roku 2022 historicky najvyššie príjmy za posledné roky, ktoré by mohli presiahnuť 600 miliárd eur.
Ako vyplýva z prieskumu spoločnosti KPMG, v odvetví napriek obmedzeniam výrobnej kapacity a problémom s dodávateľským reťazcom vládne optimizmus.
Nedostatok čipov pretrvá
Takmer všetci zástupcovia sektoru očakávajú rast príjmov, pričom viac ako jedna tretina o vyše 20 percent. Väčšina odborníkov z odvetvia si zároveň myslí, že nedostatok čipov bude trvať aspoň do roku 2023.
„Na Slovensku spôsobil nedostatok polovodičov v roku 2021 čiastočné odstávky u významných výrobcov áut. Situácia pokračuje aj v tomto roku. Ministerstvo hospodárstva SR preto nadviazalo na prelome rokov spoluprácu s Taiwanom za účelom rozvoja výroby polovodičov na Slovensku. Tento krok môže pomôcť vybudovať potrebné kapacity v Európe už v priebehu niekoľkých rokov,“ uviedol výkonný riaditeľ v KPMG na Slovensku a sektorový líder pre automobilový priemysel Peter Nemečkay.
Automobilky medzi prioritami
Polovodičový priemysel je jedným z kľúčových dodávateľov pre odvetvia vyrábajúce produkty pre oblasti digitálnej ekonomiky, komunikácie a elektroniky.
Vďaka rastovým trendom týchto oblastí a ich zvyšujúcou sa prítomnosťou v iných sektoroch, ako je napríklad výroba áut, je na trhu po produktoch vysoký dopyt.
Tieto trendy budú pravdepodobne aj počas nasledujúcich rokov pokračovať, čo môže viesť k nárastom aktivity v oblasti fúzií a akvizícií zo strany výrobcov polovodičov.
Z prieskumu KPMG vyplýva, že väčšina svetových lídrov v oblasti polovodičov sa v tomto roku bude sústrediť najmä na tri oblasti a to bezdrôtovú komunikáciu, automobilový priemysel a internet.
Deväť z desiatich respondentov zároveň verí, že sa počet zamestnancov v ich spoločnostiach v roku 2022 zvýši. Oproti minuloročným výsledkom je v tomto smere optimistickejších takmer 40 percentách z nich.