BRATISLAVA. Parlament vo štvrtok schválil zákon o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte. Nový zákon neobsahuje žiadne pôvodne navrhované fiškálne stimuly smerujúce k vyššej motivácii sporiť si na penziu v treťom pilieri.
Osoby, ktoré si budú na penziu sporiť prostredníctvom celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu, budú mať nárok len na rovnaký daňový režim ako na príspevky do tretieho piliera.

Doplnia regulačný rámec
Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie sú v súčasnosti pre daňovníka nezdaniteľnou časťou základu dane a je možné odpočítať ich od základu dane najviac do výšky 180 eur za rok.
Zákon obsahuje len tie ustanovenia, ktoré doplnia regulačný rámec pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, a ktorými sa vykonajú vybrané články nariadenia Európskej únie.
Ide o oblasti, ktorých doplnenie je pre vykonanie nariadenia EÚ nevyhnutné. Vzťahujú sa na sporiacu a výplatnú fázu nového osobného dôchodkového produktu a kompetencie Národnej banky Slovenska v súvislosti s celoeurópskym osobným dôchodkovým produktom.
Minimálna hranica pre dočasný dôchodok sa zníži
Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslanca NR SR Petra Cmoreja (SaS), ktorý upravuje tzv. programový výber a jednorazové vyrovnanie. Minimálna hranica pre poberanie dočasného dôchodku sa zníži z pôvodne navrhovaných 10 rokov na 5 rokov. Zníži sa aj minimálne obdobie pre poberanie tzv. programového výberu nasporenej sumy.
Postupným čerpaním sa bude dávka vyplácať najviac 5 rokov po dosiahnutí dôchodkového veku sporiteľa. Ak má sporiteľ dôchodkový vek napríklad 62 rokov a o postupný výber nasporenej sumy požiada ako 65-ročný, úspory si postupne vyberie počas dvoch rokov.
Podľa pôvodného vládneho návrhu mal programový výber úspor trvať najmenej 10 rokov. Skrátením tohto obdobia na 5 rokov po dosiahnutí penzijného veku sa podľa Cmoreja celoeurópsky osobný dôchodkový produkt zatraktívni.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí z pôvodného návrhu vypustilo ustanovenia, ktoré upravovali osobný dôchodkový produkt a podmienky jeho poskytovania, fiškálne stimuly pre iných poskytovateľov ako doplnkové dôchodkové spoločnosti ako aj ďalšie články, ktorými sa menili a dopĺňali iné zákony, a ktorými sa mal osobný dôchodkový produkt, resp. nadväzujúce opatrenia vykonať.
Ďalšie novely z parlamentu
- Systém registrácie cirkví sa nebude meniť. Navrhoval to nezaradený poslanec Tomáš Valášek v novele zákona o slobode náboženskej viery. Zaviesť chcel dvojstupňový systém registrácie cirkví.
- Dočasná pracovná neschopnosť sa bude na Slovensku od júna tohto roka potvrdzovať elektronicky. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament. Novelou zákona sa tiež predĺži ochranná lehota pre ženy, ktoré otehotnejú do šiestich mesiacov od zániku nemocenského poistenia. Takýmto ženám, ktorým zanikne nemocenské poistenie napríklad pre stratu práce, začne plynúť osemmesačná ochranná lehota od začiatku 40. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom prvýkrát.
- V súvislosti s pripravovanou daňovo-odvodovou reformou sa ruší ročné zúčtovanie sociálnych odvodov.
- Problematický návrh zákona o štátnej podpore nájomného bývania poslanci neprerokovali v druhom čítaní ani na aktuálnej riadnej marcovej schôdzi Národnej rady SR. Bod bude už štvrtýkrát presunutý na ďalšie rokovanie. Navrhovaná štátna podpora nájomného bývania je jednu z hlavných priorít hnutia Sme rodina a počíta s ňou aj programové vyhlásenie vlády.