Vojna na Ukrajine postavila Európu pred otázku, ako sa čo najrýchlejšie a čo najmenej bolestne odpojiť od ruského plynu a ropy.
Európska únia chce postupovať koordinovane a čo najskôr využiť všetky dostupné možnosti vrátane dodávok LNG z USA či prepravy plynu cez existujúce plynovody z Azerbajdžanu, Nórska a Alžírska.
Do roku 2027 však plánuje úplnú nezávislosť od ruských energetických komodít, pomôcť majú Európe aj nemalé investície do výskumu a podpory obnoviteľných zdrojov energie.

V prípade priemyslu sa EÚ mieni do veľkej miery spoľahnúť na vodík. Dodávky elektriny a tepla pre domácnosti by zasa mohli zabezpečiť výkonné solárne a veterné elektrárne v kombinácii s inovatívnymi metódami uskladňovania energie.
Aká bude úloha slnka a vetra v budúcom energetickom mixe? Ako možno uskladniť prebytočnú energiu? A ako mienia mestá dosiahnuť čiastočnú alebo úplnú energetickú sebestačnosť?
INDEX prináša niekoľko zaujímavých nápadov z oblasti energetiky, ktoré európski inovátori predstavili na svetovej výstave Expo 2020 v Dubaji.
V článku sa dozviete:
- Aké novinky vznikajú v oblasti solárnej energie?
- Kde všade bude a je možné nadbytočnú energiu uschovať?
- O koľko výkonnejšie veterné elektrárne sa vyvíjajú?
- Ako chcú niektoré mestá dosiahnuť energetickú sebestačnosť?
1. Solárne fólie namiesto panelov
Zásadnú úlohu pri získavaní energie zo slnka v súčasnosti plnia solárne panely, ktoré však majú konštrukčné i ekologické limity. S ich alternatívou prišla nemecká spoločnosť Heliatek.
V spolupráci s Technickou univerzitou v Drážďanoch, Ulmskou univerzitou a ďalšími výskumnými centrami v Európe vyvinula ultraľahké solárne fólie, ktoré sa vďaka priľnavému povrchu dajú jednoducho prilepiť na fasády či strechy z kovu, betónu a skla.