Keď americký režisér Oliver Stone písal scenár ku kultovému filmu Wall Street z roku 1987, potreboval fiktívnej postave finančníka Gordona Gekka (stvárnil ho Michael Douglas) dodať jedinečný charakter a autenticitu.
Stone sa snažil nájsť sprievodcu divokým svetom Wall Streetu, ktorý sa na finančných trhoch cíti ako doma a dokáže preniesť do filmu chladnú tvár kapitalizmu. Oslovil Carla Icahna, ktorý vo finančných vodách nebol obyčajnou rybou, ale (metaforicky) krvilačným žralokom.
Icahnove povahové črty sa napokon preniesli aj do Gordona Gekka. Boli to v podstate jeho slová, ktoré filmová postava predniesla v slávnom prejave pred akcionármi jednej z firiem. Teda, že „chamtivosť je dobrá“, že „zachytáva podstatu evolučného ducha“ a poháňa vzostup ľudstva a biznisu.

Štyri desaťročia formoval Carl Icahn americký finančný systém. Je prototypom korporátneho nájazdníka zo starej školy, no stále má povesť arogantného a chladnokrvného kapitalistu.
Odvrátenú tvár amerického finančníka, ktorý je aj vo veku 86 rokov aktívnym investorom, najnovšie odhaľuje televízny dokument Icahn: The Restless Billionaire na streamovacej platforme HBO Max. Skúma jeho kontroverzné biznisové kroky, ale aj faktory, ktoré Icahna formovali.
Investičné tipy a dianie na burze nájdetev seriáli Wall Street.
Princeton a poker
Carl Icahn sa narodil v židovskej rodine v chudobnej newyorskej štvrti Queens. Mama bola učiteľkou, zo syna chcela mať doktora. Otec - učiteľ v synagóge - ho zasa nútil k filozofii.