Slovensko má najviac voľných pracovných miest v histórii. Ide o ideálny čas zájsť za šéfom a vypýtať si vyšší plat. Firmy by sa tejto téme nemali vyhýbať a otvorene so zamestnancami hovoriť o možnostiach, ako im prilepšiť k platu.
Šéfka pracovného portálu Profesia.sk Ivana Molnárová upozorňuje, že stále je to pre firmu lacnejšie ako hľadať za zamestnanca náhradu.

Slováci sa podľa nej nemusia obávať ani prílevu tisícok Ukrajincov na trh práce. Naopak, mohli by pokryť diery v systéme, ktorý na určitých pracovných pozíciách trpí chronickým nedostatkom zamestnancov.
„K Ukrajincom inak pristupujú v Česku alebo v Poľsku, kde boli upravené zákony, ktoré im umožnili v krajinách žiť a pracovať. Dnes môžu benefitovať z toho, že tam žijú a naďalej priťahujú ďalších vzdelaných Ukrajincov,“ vraví v rozhovore pre INDEX Ivana Molnárová.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- Akými možnosťami firmy zvyšujú platy?
- Ako si vyjednať vyšší plat u šéfa?
- Aké je férové zvýšenie platu pri takej vysokej inflácii?
- Prečo na slovenskom trhu zrazu chýba stotisíc zamestnancov?
- Aké pracovné pozície nám pomôžu zaplátať Ukrajinci?
Rast cien podľa prognóz v tomto roku dosiahne sedem percent. Odráža sa to aj na platoch?
Nominálne platy v pracovných ponukách mierne rastú. Zaznamenali sme ich hlavne v sektore reštaurácií, v cestovnom ruchu a službách ako celku, kde je nedostatok ľudí. Je to zrejme dôsledok pandémie a toho, čo sa počas nej dialo.
Dlhé roky boli v týchto sektoroch platy na úrovni minimálnej mzdy a neposkytovali zamestnancom žiadne životné istoty. Mnoho čašníkov a kuchárov dostalo výpovede alebo ostali počas pandémie doma bez príjmu.
Radšej si teda našli prácu niekde inde, kde tú istotu dostali. Napríklad v automobilkách, ktoré im ponúkli fixnú pracovnú dobu, nemusia robiť nadčasy a majú vyšší plat aj bez tringeltov, ktorý sa im ráta do dôchodkového systému.
Tlak zamestnancov na vyššie platy je však silný vo všetkých odboroch. Ľudia si uvedomujú, že v supermarketoch platia o niekoľko desiatok eur viac za jedlo, rastú ceny benzín i energie.
Navyše, v budúcom roku môže inflácia v negatívnom scenári dosiahnuť až 14 percent. Zvyšovaniu platov sa preto firmy nevyhnú, hoci im rastú náklady na materiál, služby a energie.
Ako na požiadavky zamestnancov reagujú firmy?