SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Šéfka Profesie: Chcete vyšší plat? Nechoďte za šéfom s infláciou

Päťpercentný rast platu by mal byť každoročný štandard, vraví Ivana Molnárová.

Ivana Molnárová (Zdroj: SME - Marko Erd)

Slovensko má najviac voľných pracovných miest v histórii. Ide o ideálny čas zájsť za šéfom a vypýtať si vyšší plat. Firmy by sa tejto téme nemali vyhýbať a otvorene so zamestnancami hovoriť o možnostiach, ako im prilepšiť k platu.

Šéfka pracovného portálu Profesia.sk Ivana Molnárová upozorňuje, že stále je to pre firmu lacnejšie ako hľadať za zamestnanca náhradu.

„Päťpercentné zvýšenie platu raz ročne by malo byť vo firmách štandardom, pretože reaguje na infláciu. Ak je firma so zamestnancom spokojná, nemá dôvod mu nevyhovieť,“ vraví Ivana Molnárová.

Rozhovor bol publikovaný v májovom vydaní mesačníka INDEX

Rast cien podľa prognóz v tomto roku dosiahne dlhodobé rekordy. Odráža sa to aj na platoch?

Nominálne platy v pracovných ponukách mierne rastú. Zaznamenali sme ich hlavne v sektore reštaurácií, v cestovnom ruchu a službách ako celku, kde je nedostatok ľudí. Je to zrejme dôsledok pandémie a toho, čo sa počas nej dialo.

Dlhé roky boli v týchto sektoroch platy na úrovni minimálnej mzdy a neposkytovali zamestnancom žiadne životné istoty. Mnoho čašníkov a kuchárov dostalo výpovede alebo ostali počas pandémie doma bez príjmu.

Radšej si teda našli prácu niekde inde, kde tú istotu dostali. Napríklad v automobilkách, ktoré im ponúkli fixnú pracovnú dobu, nemusia robiť nadčasy a majú vyšší plat aj bez tringeltov, ktorý sa im ráta do dôchodkového systému.

Tlak zamestnancov na vyššie platy je však silný vo všetkých odboroch. Ľudia si uvedomujú, že v supermarketoch platia o niekoľko desiatok eur viac za jedlo, rastú ceny benzín i energie.

Navyše, v budúcom roku môže inflácia rásť ešte prudšie. Zvyšovaniu platov sa preto firmy nevyhnú, hoci im rastú náklady na materiál, služby a energie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako na požiadavky zamestnancov reagujú firmy?

Mnohé zahraničné firmy prehodnocujú rast platov na ročnej báze, ale teraz zvažujú, že ho budú zvyšovať dvakrát do roka. Stretla som sa aj s prípadmi jednorazových inflačných príplatkov, ktorým sa zamestnávateľ snaží kompenzovať extra náklady, ktoré priniesla inflácia.

Tento príplatok je zvyčajne riešený formou jednorazovej odmeny k platu, ktorá nie je súčasťou pracovnej zmluvy. Niektoré firmy zasa zamestnancom zvyšujú o pár percent stravné.

Chýbajú nielen itečkári

Aký je rast platov?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Objavujú sa signály, že plyn začína byť príliš drahý pre priemysel a výrobu elektriny.


TASR Teraz
V Maďarsku postaví CATL svoju druhú európsku fabriku.

Fabrika firmy CATL za sedem miliárd eur prinesie Maďarsku dôležité know-how.


4 h
Nemecký kancelár Olaf Scholz.

Berlín sa snaží odbremeniť spotrebiteľov a zmierniť tak vplyv dodatočných poplatkov.


TASR 5 h
Minister práce Milan Krajniak.

Počas posledného roka klesol počet nezamestnaných o 38 654.


TASR 5 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu