Komisii sa nepáči, že Slovensko stále nemá kompletný tlačený telefónny zoznam ani informačnú službu so všetkými účastníkmi disponujúcimi pevnou či mobilnou linkou, ako to vyžaduje legislatíva únie.
Podľa EK ani tlačená ani elektronická verzia slovenského telefónneho zoznamu neobsahuje čísla mobilných liniek. Informačná služba pre pevné linky zasa neposkytuje telefónne čísla najväčšieho mobilného operátora a do tretice, informačné služby dvoch mobilných operátorov poskytujú len čísla svojich účastníkov.
Za chýbajúce ucelené telefónne zoznamy či informačné služby varovala dnes komisia aj ďalších sedem členských štátov EÚ, vrátane susednej Českej republiky. Tá dostala tiež varovanie, pretože stále nezabezpečila prenositeľnosť telefónnych čísel pri zmene operátora.
Prvé upozornenie je úvodným krokom v priestupkovom konaní EK proti členským štátom, ktoré porušujú legislatívu EÚ. Ak do približne dvoch mesiacov nedôjde k náprave, pošle komisia Slovensku druhé varovanie. Ak ani potom nezosúladí svoje zákony s právom EÚ, môže ho komisia zažalovať na Európskom súdnom dvore.
Komisia poslala tento týždeň varovania za rôzne prehrešky v oblasti telekomunikácií okrem Slovenska a Česka aj Francúzsku, Grécku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, Malte, Poľsku, Slovinsku a Fínsku.
Už v marci a apríli EK varovala Slovensko kvôli nedostatkom v štyroch smerniciach - rámcovej smernici o elektronickej komunikácii, smernici o prístupe, smernici o univerzálnej službe a smernici o ochrane súkromných dát.
Komisiu vtedy znepokojili napríklad nedostatočná nezávislosť Telekomunikačného úradu (TÚ) SR a jeho nedostatočné právomoci v niektorých oblastiach, nejasné rozdelenie regulačných a riadiacich právomocí na príslušnom ministerstve, nepresne definované politické ciele v rámcovej smernici, nedostatočné zabezpečenie prenosnosti čísla, chýbajúci zákaz nevyžiadanej elektronickej reklamy tzv. spamov, nedostatky v pravidlách pre tzv. cookies.
(spravodajca TASR Robert Sermek) zll