SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Kauza Pompeje siaha do štátneho podniku, v pozadí sa vynára Brhel

Firmám, ktoré zarábali u Kičuru, sa darilo aj v energetickom SEPS-e.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Autormi sú riaditeľka nadácie Zastavme korupciu, šéfredaktor a redaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka

Pri veľkej razii v kauze Pompeje polícia zadržala viac ako dve desiatky ľudí. Viacerých obvinila z podielu na manipulácii verejných obstarávaní v Správe štátnych hmotných rezerv v čase, keď ich viedol nominant Smeru-SD Kajetán Kičura. Podarilo sa nám zistiť, že firmy, ktoré v kauze figurujú sa zúčastňovali aj na zákazkách v štátnom energetickom podniku SEPS. Pri jednej z nich vidno aj prepojenia do okruhu oligarchu Jozefa Brhela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novú kauzu Správy štátnych hmotných rezerv, z obdobia, keď ich viedol Kajetán Kičura, pomenovala polícia po antickom meste Pompeje v dnešnom Taliansku, ktoré pred takmer dvetisíc rokmi pochovala sopka Vezuv.

Pre machinácie verejného obstarávania a porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku obvinili šesť firiem a jedenásť ľudí vrátane exfunkcionárov Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR). Podľa polície prihrávali predražené stavebné zákazky vybraným súkromným spoločnostiam.

Viac zistení Nadácie Zastavme korupciu nájdete po kliknutí na logo. Viac zistení Nadácie Zastavme korupciu nájdete po kliknutí na logo.

Nadácia Zastavme korupciu a Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK) na základe infozákona získali anonymizované uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorým vzal do väzby bývalého vysokopostaveného úradníka hmotných rezerv Jozefa Jantoša a na slobode ponechal ďalšiu obvinenú Evu Hečkovú, niekdajšiu šéfku závodu hmotných rezerv Brodnianka v Kysuckom Novom Meste.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa uznesenia v období najmenej od roku 2016 do marca 2020 bývalé vedenie SŠHR manipulovalo verejné obstarávanie v prospech vybraných firiem. "Za čo následne priamo alebo cez sprostredkovateľov prijímali od ich zástupcov majetkový prospech vo forme peňažného alebo iného plnenia," uviedol súd.

Nadácia Zastavme korupciu už v roku 2020 upozornila, že rovnaké firmy získavali štátne zákazky aj v Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústave (SEPS), štátnej energetickej firme. Naše nové zistenia ukazujú, že aj tu sa na osbtarávaniach zúčastňovali firmy, ktoré figurujú v kauze Pompeje.

V zákazkách navyše existujú rovnaké subdodávateľské vzorce a štátna firma nám potvrdila, že objavila prípad, keď predchádzajúce vedenie obstaralo rekonštrukciu plota, ktorý nebolo treba opraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Zákazky bez súťaže

Uznesenie súdu opisuje viac ako 30 problematických obstarávaní na Správe štátnych hmotných rezerv v celkovej hodnote takmer tri milióny eur. Jeden zo skutkov sa týka rekonštrukcie rámp skladov v Brodnianke za vyše 215-tisíc eur, kde bola úspešným uchádzačom spoločnosť Tenset.

Uznesenie je síce anonymizované, no je z neho možné odvodiť aj to, že spoločnosť Tenset bola subdodávateľom pri viacerých ďalších skutkoch, ktoré sa týkajú prác v závode Brodnianka. Napríklad zákazku „Rekonštrukcia oplotenia v závode Brodnianka“ získala firma Herman Jozef, Plyn - Elektro, no zákazku realizovala iná spoločnosť. Uznesenie naznačuje, že to mohol byť Tenset.

Nadácia Zastavme korupciu pred dvoma rokmi upozornila na to, že žilinská firma má v štátnych hmotných rezervách, ale aj v štátnej firme SEPS podozrivé obchody. Už vtedy sme zistili, že táto aj iné firmy získavali zákazky bez súťaže a dokonca aj bez zmlúv - boli zadávané napriamo, cez objednávky a faktúry.

SkryťVypnúť reklamu

Analýzu sme v roku 2020 poskytli aj Správe štátnych hmotných rezerv, konkrétne vtedajšej podpredsedníčke. Napriek tomu v novembri v 2021, už na čele s predsedom vymenovaným vládou Igora Matoviča Jánom Rudolfom, uzavrela s Tensetom ďalšie dve zmluvy na stavebné práce.

V obidvoch prípadoch išlo o podlimitné zakázky. Tenset mal za vyše 52-tisíc eur (vrátane DPH) opäť rekonštruovať rampy v Brodnianke, tentoraz nájazdové, a za 156-tisíc eur opraviť objekt v závode Kopaničiar, ktorý patrí do katastra Čachtíc.

„Tenset bol v čase realizácie postupu zadávania zákazky uchádzačom, ktorý predložil najvýhodnejšiu ponuku a splnil všetky požadované podmienky súťaže. V čase realizovania zákazky neexistoval žiadny zákonný dôvod, ktorý by spoločnosť Tenset diskvalifikoval z účasti na verejnom obstarávaní, teda neexistovala žiadna zákonná možnosť (ani povinnosť) obmedziť Tenset na jeho práve predložiť ponuku a zamedziť mu v účasti na verejnom obstarávaní," uviedla SŠHR.

SkryťVypnúť reklamu

Podozrivé prepojenia malej žilinskej firmy

Tenset v minulosti obchodoval so štátom najmä cez Správu štátnych hmotných rezerv a spoločnosť SEPS, na ktorú mal mať podľa medializovaných informácií vplyv stíhaný oligarcha Jozef Brhel.

Malej žilinskej firme vyskočili tržby v roku 2019 na takmer milión eur a na 1,4 milióna v roku 2020 (268-tisíc v roku 2017). Napriek tomu si v roku 2020 požičala viac ako 18 miliónov českých korún (podľa kurzu k 31. 12. 2020 takmer 659-tisíc eur) od investičného fondu Tourbillon Invest SICAV registrovaného v Českej republike. Obhospodarovateľom fondu je česká investičná spoločnosť Avant. O pôžičke už ICJK písalo v roku 2021.

Podľa aktuálneho zápisu v Registri partnerov verejného sektora polovicu zakladateľských akcií fondu Tourbillon Invest SICAV vlastní právnik Tomáš Lysina, známy prepojeniami s podnikateľskou skupinou oligarchu Jozefa Brhela, obvineného z viacerých trestných činov v kauze Mýtnik. Druhú polovicu akcií fondu podľa registra vlastní Stanislav Fuňa, ktorého s Jozefom Brhelom spája viacero podnikateľských aktivít v oblasti energetiky.

SkryťVypnúť reklamu

Fuňa bol napríklad podpredsedom predstavenstva vo firme Pow-en, predsedom predstavenstva Alter Energo a E-group, pričom vo všetkých troch je konečným užívateľom výhod Jozef Brhel. Hovorca fondu Pavol Čorba v minulosti odmietol spájanie fondu s menom Jozefa Brhela: "Jozef Brhel nie je akcionárom fondu Tourbillon Invest SICAV," napísal.

Fond si v minulosti na webe uvádzal adresu Trnavská cesta 27/B v komplexe hotela Hilton, kde sídlia aj viaceré firmy zo skupiny rodiny Jozefa Brhela. Kedysi tam sídlila aj advokátska kancelária Tomáša Lysinu. Dnes už si fond Tourbillon uvádza novú adresu v bratislavskom Slávičom údolí, rovnako ako právnická kancelária Tomáša Lysinu.

Podľa konateľky stavebnej spoločnosti Tenset Lucie Mikolášovej išlo v prípade pôžičky od Tourbillonu pre Tenset o "štandardný prevádzkový úver, aby bolo na výplaty, nákup materiálu atď".

SkryťVypnúť reklamu

Na opakované otázky, ako sa k úveru od tejto spoločnosti neznáma žilinská firma dostala, keďže nejde o štandardnú inštitúciu zaoberajúcu sa poskytovaním úverov, odpísala: "Opakujem Vám, že rok 2020 bol mimoriadne náročný kvôli pandémii, preto som bola odkázaná na získanie peňazí na prevádzku. Ak sa zaujímate o financie, tak najprv som obehla niekoľko bánk, ale neúspešne. Potom som sa obrátila na súkromný sektor a podarilo sa mi v decembri 2020 získať peniaze na prevádzku."

Na otázku, či tento úver neznamená, že česká investičná spoločnosť Avant a fond Tourbillon de facto kontrolujú firmu Tenset, Mikolášová nereagovala. Hovorca fondu nás odkázal na investičnú spoločnosť Avant.

Investičná spoločnosť Avant je ako finančná inštitúcia pri poskytovaní informácií obmedzená právnymi predpismi. Jej právny zástupca na Slovensku Róbert Gašparovič z právnickej kancelárie Havel & Partners, nám k jej investíciám poskytol toto stanovisko: "Pokiaľ ide o jednotlivé dopytované transakcie - investície/divestície (o ktorých, ako bolo uvedené vyššie, vždy rozhoduje Avant IS), platí, že všetky boli identifikované ako príležitosť na investovanie prostriedkov fondu s cieľom ich spoločného zhodnotenia."

SkryťVypnúť reklamu

Lucia Mikolášová po policajnej akcii Pompeje s nami odmietla komunikovať telefonicky a na naše otázky zaslané e-mailom nereagovala vôbec.

Zázračná firma z Čadce

Tenset je prepojený aj na ďalšiu spoločnosť z kauzy Pompeje - akciovku s historickým názvom DaPS. Tá figuruje v piatich skutkoch, pre ktoré sa vedie trestné stíhanie. Ide o práce v závodoch Štátnych hmotných rezerv Brodnianka a Kopaničiar. Jej konateľ Miloš Čísecký telefonicky uviedol, že sa nechce vyjadrovať.

Celkovo za roky 2015 až 2019 získala spoločnosť DaPS od hmotných rezerv zákazky v objeme viac ako 1,1 milióna eur. Ďalšie štátne zákazky mala firma od roku 2013 aj v Bratislavskej teplárenskej a v SEPS-e, s ktorými mala zmluvy spolu za asi 15 miliónov eur.

Akciovka DaPS pôvodne ukončila podnikateľskú činnosť na Slovensku v marci 2020 po voľbách, a to tak, že bola prevedená na občana z Veľkej Británie Richarda Nigela Hayesa. Krátko predtým, ako firma DaPS "odišla" zo Slovenska, časť svojho podniku predala spomínanej žilinskej spoločnosti Tenset.

SkryťVypnúť reklamu

DaPS sa neskôr vrátila na Slovensko a konateľom sa stal opäť Čísecký. Firmu premenoval na DS Recovery, momentálne je v likvidácii.

Ploty aj v SEPS-e

DaPS aj Tenset mali zakázky v SEPS-e. Ešte aj nové vedenie štátnej firmy podpísalo pred zhruba rokom čiastkovú zmluvu k rámcovej na výrub stromov s Tensetom za 193-tisíc eur. Podľa SEPS-u ide o "len dobeh" tejto staršej rámcovej zmluvy.

"Všetky zmluvy uzatvorené bývalým vedením sa preverovali v rámci interného auditu koncom roku 2021. Nie všetky boli, podľa nás, pre SEPS výhodné, no zároveň sme ani v jednom z prípadov nezistili problém, ktorý by nás ich oprávňoval predčasne, bez postihu, ukončiť," reagoval Peter Dovhun, generálny riaditeľ SEPS, ktorý do funkcie nastúpil vo februári 2021.

SkryťVypnúť reklamu

SEPS tvrdí, že viaceré dodatky museli uzavrieť kvôli predaju časti DAPS firme Tenset. "Viaceré zmluvy uzavrelo bývalé vedenie a nové vedenie muselo tento prechod práv akceptovať - z tohto dôvodu boli urobené dodatky," napísala hovorkyňa SEPS Zuzana Bednárová.

Polmiliónovú zmluvu o dielo uzavrela SEPS už za nového vedenia aj s ďalšou spomínanou spoločnosťou z kauzy Pompeje, Herman Jozef, Plyn - Elektro. Podľa SEPS-u preto, že bývalé vedenie s firmou uzatvorilo zmluvu na rekonštrukciu niečoho, čo rekonštruovať nebolo potrebné.

"Bývalé vedenie uzavrelo zmluvu o dielo s firmou Herman. Nové vedenie SEPS iniciovalo preverenie zmlúv – vykonaním interného auditu. Ten ukázal, že oplotenie v Stupave, ktorého sa predmetná zmluva týkala, nepotrebuje rekonštrukciu," vysvetľuje hovorkyňa SEPS Zuzana Bednárová.

SkryťVypnúť reklamu

A tak sa namiesto toho rekonštruovalo iné oplotenie, ktoré bolo v horšom stave. Či hľadali zodpovedných, prípadne podali trestné oznámenie, keďže bývalé vedenie objednalo rekonštrukciu oplotenia, ktoré nebolo treba rekonštruovať, sme sa zo stanoviska štátnej firmy nedozvedeli.

Z údajov SEPS-u vyplýva, že v obstarávaniach, ktoré vyhrala firma Herman Jozef, Plyn - Elektro, súťažila vždy výhradne so spoločnosťami, ktoré figurujú v kauze Pompeje. Rovnako ako na Štátnych hmotných rezervách vyhrala zákazky na opravy plotov. A rovnako ako v prípade zákaziek na SŠHR reálne práce vykonávala a prospech zo zákazky mala iná firma, pravdepodobne Tenset.

"Moja spoločnosť ani ja ako konateľ som nebol a ani nie som v tejto kauze obvinený. To je všetko čo vám chcem povedať," reagoval na otázky Jozef Herman.

SkryťVypnúť reklamu

Firmy Tenset a Herman Jozef, Plyn - Elektro spája aj to, že ich do Registra partnerov verejného sektora (kde musí byť zapísaná každá firma, ktorá chce obchodovať so štátom) až do roku 2021 zapisovala rovnaká, už spomínaná, advokátska kancelária Lysina – Roško & Partners, známa viacerými prepojeniami na biznis oligachu Jozefa Brhela.

Aj na toto prepojenie sme sa v roku 2021 pýtali konateľky firmy Tenset Lucie Mikolášovej, nijako však tieto otázky vo svojich odpovediach nereflektovala. V roku 2022 už zápis firmy Tenset do Registra partnerov verejného sektora vykonala iná advokátka.

Z Lysinovej advokátskej kancelárie v minulosti odpovedali, že sú viazaní mlčanlivosťou, a preto sa ku konkrétnym klientom vyjadrovať nemôžu. Zároveň poukázali na skutočnosť, že do RPVS zapisovali mnohé firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Celé reakcie týkajúce sa firmy TENSET

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (6. 6. 2023)
USD 1.069
AUD 1.622
CZK 23.573
JPY 149.960
CAD 1.437
GBP 0.863
HUF 369.280
PLN 4.474
CHF 0.973
SEK 11.642

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 3. Myslite na zdravie močových ciest!
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 8. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 1. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 2. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 3. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 5. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
 6. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
 7. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 12 803
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 720
 3. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 11 649
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 644
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 527
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 597
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 932
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 599

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 89 791
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 216
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 988
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 947
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 573
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 731
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 7 002
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 539
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Hlavným kritériom zostáva cena.


TASR 3 h
Ilustračná snímka.

Tlmiaci účinok mal pokles výdavkov domácností.


TASR 4 h
Ilustračná snímka.

Tržby rástli najmä v predaji motorových vozidiel.


TASR 5 h
Rezervná banka Austrálie.

V trende bude pravdepodobne musieť pokračovať.


TASR 5 h

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 89 791
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 216
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 988
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 947
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 573
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 731
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 7 002
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 539
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu