Keď pred dvoma rokmi firma InoBat Auto získala päťmiliónovú dotáciu od vtedajšej vlády Petra Pellegriniho (Smer, teraz Hlas), plánovala do roku 2022 vybudovať výskumno-vývojové centrum na batérie pre elektromobily a pilotnú linku na ich výrobu.

V ďalšej fáze projektu za viac ako jednu miliardu eur InoBat počítal s tým, že do roku 2024 postaví veľkokapacitnú fabriku na výrobu batériových článkov v objeme desať gigawatthodín ročne. Vyrásť mala v bližšie nešpecifikovanej lokalite na východe Slovenska.
Moderná krajina
V sérii rozhovorov a článkov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností.
Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.
Firma, za ktorou stojí slovenská investičná spoločnosť IPM, medzičasom kúpila nevyužívanú výrobnú halu vo Voderadoch pri Trnave. No je tiež zrejmé, že do pôvodného termínu tam výskumné centrum a pilotnú linku naštartovať nestihne.
„Omeškanie je mierne. Projekt sme však rozfázovali inak, ako sme pôvodne zmýšľali, čo je pri takýchto projektoch bežné,“ tvrdí zakladateľ a šéf InoBatu Marián Boček.
Bude gigafabrika aj na východe?
Pilotná linka by mala byť podľa Bočeka spustená v prvom kvartáli 2023. Vyrábať sa na nej majú články batérií, určené na testovanie u zákazníkov, pričom v tomto prípade ráta s kapacitou viac ako 15 MWh (pôvodne sa plánovalo 100 MWh). Bude tu prebiehať vývoj, výskum, testovanie, ale aj veľkokapacitná výroba článkov batérií.
Inobat zmenil plány aj pre druhú fázu projektu. Koncom marca predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie investičný zámer, z ktorého vyplýva, že gigafabriku nepostaví na východe Slovenska, ale na sedemhektárovom pozemku vedľa vývojovo-testovacieho strediska vo Voderadoch.